"Idź, odbuduj mój Kościół" - REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE
„Idź, odbuduj mój Kościół”
Pod takim hasłem od 19 – 21 marca 2014 roku w Zespole Szkół w Gębicach odbyły się rekolekcje szkolne. Codziennie rozpoczynały się nauką w kościele o godzinie 8.30, którą prowadziły siostry ze Zgromadzenia Sióstr Felicjanek w Gębicach.
Pierwszego dnia tematem spotkania było życie i działalność św. Franciszka. Gimnazjaliści wspólnie z siostrami śpiewali piosenki i modlili się. Po prelekcji w kościele zadaniem młodzieży było namalowanie w klasach plakatu zachęcającego do modlitwy i zaprezentowanie go wobec społeczności uczniowskiej na holu szkoły. Pierwszego dnia rekolekcji gościliśmy w naszej szkole rodzinny zespół w składzie p. Paulina i p. Ewelina Królak, z którymi występuje również tata obu pań. Tego dnia niestety nie mógł do nas przyjechać. Pani Paulina pracuje jako ratownik medyczny, a pani Ewelina jako policjantka Zespołu Kryminalnego - Posterunek Policji w Dusznikach Wlkp. Obie panie pokazały nam, jak piosenką można chwalić Pana Boga i ile radości może sprawić wspólne śpiewanie.
Tematem przewodnim czwartkowego spotkania był post – jako akt religijny, a nie głodówka oczyszczająca organizm z toksyn. Zwrócono uwagę, że wszystko rozstrzyga się w głowie, czyli w intencji, dla której człowiek wierzący, pozbawia się pokarmu. Post, zbliża do Pana Boga. ,,W znaczeniu ścisłym post jest powstrzymywaniem się od jedzenia, natomiast brany w znaczeniu przenośnym, jest powstrzymywaniem się od wszystkiego, co szkodliwe". Dzisiaj moglibyśmy dopisać do jedzenia całą listę dóbr, których średniowieczni ludzie nie znali, np. telefony, media, Internet. Podejmując post, pracujemy nad swoim charakterem, ale podczas postu nie możemy jednak stracić pogody ducha i umysłu.
W piątek dzieci i młodzież wszystkich szkół znajdujących się w Gębicach uczestniczyli w drodze krzyżowej i we mszy świętej. Po duchowej uczcie w kościele uczniowie Zespołu Szkół w Gębicach przeszli do szkoły, a tam zadaniem każdej klasy było przygotowanie scenki na temat ,,Jak pomagać drugiemu człowiekowi?"
Tegoroczne rekolekcje, jak każdego roku, były okazją do różnych refleksji i przemyśleń na temat życia, problemów, wartości i celów. Mamy nadzieję, że zgodnie z hasłem rekolekcji każdy z nas swoim zachowaniem, odpowiednią postawą może, wpłynąć, choć w minimalnym stopniu przyczynić się do stworzenia nowego oblicza Kościoła.