pasjonaci_w_naszej_szkole.docx     


   

”Zastanawiam się – rzekł – czy gwiazdy świecą po to,

      żeby każdy mógł pewnego dnia odnaleźć swoją?” 

                                                      Antoine de  Saint-Exupery  „Mały Książę"


          Z   g ł o w ą   w   g w i a z d a c h .

Dnia 31 stycznia 2018 r. z inicjatywy wychowawczyń p. M. Skibickiej i p. M. Kubis-Kunysz odbyło się dla uczniów klas siódmych 
spotkanie z absolwentem i pasjonatem panem Sławomirem Matzem.
Pan Sławomir podzielił się z uczniami  swoją pasją z zakresu fizyki i astronomii.
Podczas spotkania pan Sławek zaprezentował swoim młodszym kolegom mnóstwo ciekawostek związanych między innymi
z astrofotografią, opowiedział o budowie teleskopu i swoich ciekawych obserwacjach czy też obiektach, jakie udało mu się utrwalić
na zdjęciach np. plamy słoneczne, zaćmienie Słońca i Księżyca, obłoki srebrzyste, zorzę polarną, czy planety : Jowisz, Mars, Saturn, Gwiazdozbiór Oriona, kometę Wenus.
Uczniowie mieli  też okazję oglądać na żywo transmisję  zaćmienia Księżyca (Krwawy Księżyc).
Plany na przyszłość naszego gościa  związane są  z propagowaniem astronomii za pośrednictwem mediów, pan Sławek  studiuje
bowiem dziennikarstwo. Mamy nadzieję , że uda mu się zrealizować wszystkie plany i marzenia .
Bardzo dziękujemy za pełną zaangażowania i pasji prelekcję i prezentację, w której mieliśmy przyjemność uczestniczyć.
Może  spotkanie z panem Sławomirem stanie się inspiracją do rozwijania zainteresowań i pasji przez uczniów naszej szkoły.

 


 

Strażak to nie jest zwykły człowiek, ten człowiek może uratować Ci życie. Ten człowiek jest bohaterem...

 

Czy często spotykamy ludzi z pasją? Czy wokół nas zdarzają się tacy, którzy są w stanie poświęcić życie dla realizacji swoich marzeń? Jak się okazuje – tak! Niejednokrotnie już gościliśmy w naszej szkole osoby, które z ogromnym zaangażowaniem mówiły o swoim hobby, próbując zarazić nim innych. Nie inaczej było i 7 grudnia, kiedy to naszą szkołę odwiedził pan Michał Stelmaszyk, który jest strażakiem i od wielu lat jego praca jest także jego powołaniem.

Tajemnice zawodu strażaka nasz gość przybliżył uczniom klas: Ia i IIIa. Młodzież uważnie słuchała prelegenta, ponieważ część z nich już niebawem będzie musiała dokonać wyboru drogi życia, którą będzie podążać. Często niektórym z nas wydaje się, że zawód strażaka jest prosty, gdyż polega tylko na gaszeniu ognia. I tu się mylimy. Zakres pracy strażaków jest rozległy i szeroki. Niejednokrotnie mieliśmy okazję zobaczyć strażaków, którzy niosą pomoc poszkodowanym w wypadkach samochodowych, usuwają niebezpieczne owady, czy zdejmują z dachu lub drzewa wystraszone koty. Pan Michał to niewątpliwie człowiek z pasją, w swojej pracy doświadcza wielu starć z różnymi żywiołami. Bez względu jednak na rodzaj akcji i jej skutki wszystkim strażakom towarzyszy przeświadczenie, że najważniejsza jest pomoc tym, którzy znajdują się w potrzebie.

            Panu Michałowi życzymy satysfakcji z pracy, którą wykonuje, poczucia dumy z należycie wypełnianego obowiązku.

  "Człowiek z pasją"

 ...Góry tylko wtedy mają sens, gdy jest w nich człowiek ze swoimi uczuciami, przeżywający klęski i zwycięstwa. I wtedy, gdy coś z tych przeżyć zabiera ze sobą w doliny...”

            Tym literackim cytatem chcielibyśmy przybliżyć nieco spotkanie z cyklu „Człowiek z pasją” , na które u progu nowego roku zaprosiliśmy pana Piotra Mielcarka. Nasz gość-z zawodu nauczyciel , z zamiłowania podróżnik, pasjonat natury, wspinaczki i gór- opowiedział nam o swojej wyprawie do Nepalu. Miłośnik wysokich szczytów od 23 lat uprawia wspinaczkę skałkową i marzy o wysokich szczytach.  Alpy, Mont Everest, Himalaje…- te znajome nazwy geograficzne od dziś nabrały dla nas innego znaczenia. Uwierzyliśmy, że wszystko możemy mieć w zasięgu ręki, jeśli tylko bardzo tego będziemy chcieli.

            Jak rozpoczęła się przygoda naszego gościa? Przed kilkoma laty rozpoczął przygotowania do wielkiej podróży, aby spełnić swoje największe marzenie- zobaczyć Mont Everest.  Przebył wiele kilometrów, na drodze swej wędrówki spotkał tysiące ludzi, poznał ciekawe zwyczaje mieszkańców danych obszarów, fotografował przepiękne widoki oraz zmagał się z wieloma przeciwnościami w tym niesprzyjającymi warunkami pogodowymi oraz chorobą wysokościową. Pan Piotr przywiózł ze sobą prócz zdjęć i filmów drobne pamiątki z tamtej podróży-kolczyki w kształcie młynków modlitewnych, szal z kaszmiru, posąg Buddy ze sproszkowanych kości jaka, chusty trekkingowe, buddyjski szur modlitewny i wiele innych. Aromatyczne kadzidełka, egzotyczna muzyka tamtych rejonów i prezentacja ze zdjęciami zrobionymi w czasie wędrówki dopełniły całości spotkania i uatrakcyjniły prelekcję. Dzięki nim uczestniczyliśmy w tej wirtualnej podróży po Kathmandu, Namche Bazaar, Felice, podziwialiśmy lodowiec Khumbu, najpiękniejsze szczyty takie jak Ama Dablan czy w końcu Mount Everest. Słuchając relacji i oglądając fantastyczne slajdy uświadomiliśmy sobie, że góry potrafią być niebezpieczne. Pan Piotr przybliżył nam imiona i nazwiska poległych w górach  polskich trekkingowców i himalaistów oraz pokazał fotografie, na których znajdują się ich pamiątkowe pomniki (w miejscowości Felice). 

            Całe spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, chłonęliśmy każde słowo, a nasz dzisiejszy gość zaraził niejednego z nas pasją do gór i zmotywował do tego, że warto spełniać marzenia. Nawet te, które dziś wydają się nierealne. 

 SPOTKANIE Z PANEM MARCINEM DUDZIAKIEM

   W piątek 05 lutego 2016 roku odbyło się w naszej szkole spotkanie z trenerem personalnym „Fabryki Zdrowia” – panem Marcinem Dudziakiem. Spotkanie było skierowane dla uczniów klas trzecich. Miało ono na celu zachęcenie nas do uprawiania sportu. Pan Marcin pokazał nam, że fitness, ale również każda inna dyscyplina sportowa dają wiele pozytywnych skutków. Należą do nich m.in.: wysportowane ciało, poprawa zdrowia, odreagowanie stresu i wiele innych. Spotkanie pokazało nam również, że w życiu należy robić to, co się kocha, a nie to co trzeba robić z przymusu. Na koniec pan Marcin odpowiedział  na nasze pytania związane z życiem osobistym, zawodowym jak i te związane ze sportem.

Wiedza, którą przekazał nam Pan Marcin przyda nam się w codziennym życiu.
Myślimy, że każdy z nas po spotkaniu miał krótką refleksję, dotyczącą swojego trybu życia.

H. Markowska kl. IIIA,

A. Ratke kl. III A

 


 Relacja ze spotkania  z przedstawicielem Samorządu Terytorialnego panem Feliksem Łaszczem.

 

Dnia  10.12.2015roku  do Zespołu Szkół w Gębicach  przybył  na spotkanie  z uczniami  klas drugich gimnazjum   sekretarz Gminy Czarnków  pan Feliks  Łaszcz.

Pan sekretarz przedstawił   nam krótko  historię swojego życia. Uczęszczał do szkoły podstawowej w Zofiowie , później do liceum ogólnokształcącego w Czarnkowie. Ukończył dwa kierunki studiów. W 1981roku  rozpoczął służbę wojskową. Przebywał  również w zakładzie karnym za odmówienie wykonania rozkazu   po 1.5 roku uniewinniono go. Pan Feliks Łaszcz  opowiadał nam  o swoich zainteresowaniach i  pasjach, którymi są  stare samochody i motocykle.   Jest również pasjonatem historii. Z relacji pana Feliksa Łaszcza wynika, że czyta dużo książek,  są osoby, które  twierdzą, że przeczytał wszystkie książki  w czarnkowskiej  bibliotece. Oprócz piastowanego obecnie  stanowiska Sekretarza Gminy Czarnków jest również rolnikiem. Pan Feliks Łaszcz przybliżył nam  historię powstania   Samorządu Terytorialnego. Opowiadał nam o tym, że w 1999 roku  weszła  w życie ustawa o samorządzie terytorialnym na mocy której utworzono powiat czarnkowsko-trzcianecki . Wcześniej w  maju 1990 roku odbyły się pierwsze w Polsce wybory do Samorządu Terytorialnego. Został  powołany na stanowisko pierwszego wójta Gminy Czarnków  a w 1999 roku na stanowisko  pierwszego starosty powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego. 

Na koniec spotkania mieliśmy chwilę na zadawanie pytań m.in. pojawiły się takie pytania: jakie trzeba mieć kwalifikacje aby zostać urzędnikiem samorządu?  Czy lubi  swoją pracę?

Spotkanie bardzo nam się podobało byliśmy nim zainteresowani i chętnie słuchaliśmy.

                                                                                      Radek Jagła .

 

 


 

Dnia 7 grudnia 2015 roku uczniowie kl. I SP gościli na zajęciach panią Martę Wróbel, która jest mamą uczennicy kl. I,  Marii Wróbel. Pani Marta jest pracownikiem Domu Pomocy Społecznej w Gębicach , a zarazem zajmuje się rękodziełem artystycznym tworząc piękne ozdoby. Wizyta gościa była bardzo kreatywna i twórcza. Dowiedzieliśmy się jak powstają wspaniałe i cudowne ozdoby świąteczne. Mieliśmy także okazję pod czujnym okiem p. Marty wykonać przeróżne ozdoby świąteczne. Spotkanie zakończyło się wspólnymi podziękowaniami i życzeniami świątecznymi. 

„ Nie bójmy się muzyki klasycznej”

 

4 lutego 2015 uczniowie gimnazjum uczestniczyli w niezwykłej lekcji muzyki.
W tym dniu naszą szkołę odwiedził wyjątkowy gość. Był nim tenor, solista operowy -  Pan Tomasz Zagórski, który swoją karierę związał z teatrami w Polsce, Niemczech i Szwajcarii Dziedzictwa Narodowego przyznał Artyście odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Podczas spotkania Pan Tomasz Zagórski mówił o swojej pasji, o występach
w operach na całym świecie. Przybliżył młodzieży świat muzyki, prezentując utwory muzyki klasycznej, począwszy od starych chorałów, a skończywszy na współczesnych utworach opartych na muzyce dawnej. Dzięki przygotowanej przez Pana Tomasza Zagórskiego prezentacji, młodzież poznała teatr, operę, pracę scenografów, reżyserów, charakteryzatorów, inspicjentów, suflerów. Młodzież śpiewała nawet fragmenty Bogurodzicy – jednej z najstarszych polskich pieśni.  Na zakończenie Pan Tomasz zachęcał młodzież do udziału w Nadnoteckim Festiwalu Muzycznym ‘’Piękny śpiew’’, którego jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym.

Niezwykła lekcja muzyki z Panem Tomaszem Zagórskim przebiegła
w wyjątkowej atmosferze, a śpiew tenora zachwycił wszystkich uczestników tego  spotkania.

 


 

Uśmiech dziecka jest dla mnie największą nagrodą”

 

– spotkanie z poetką panią Katarzyną Campbell

 

 

 

Dnia 24 listopada 2014 roku  w naszej szkole gościła pani Katarzyna Campbell, pochodząca ze Strzelec Krajeńskich, autorka książek dla dzieci. W spotkaniu z poetką wzięły udział dzieci z  Publicznego Przedszkola w Gębicach oraz uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej  Zespołu Szkół w Gębicach. Na wstępie pani Katarzyna opowiedziała kilka słów o sobie i  swojej twórczości. Zaprezentowała pełne humoru, edukacyjne książeczki w formie wierszowanych bajeczek, które są bardzo chętnie oglądane przez najmłodszych
i czytane przez nieco starszych. Dzieci z ogromnym zaciekawieniem słuchały opowiadań
i włączyły się we wspólne czytanie, bo jak sama autorka zapewniała:  Kiedy tylko zapragniecie – w ogródeczku mnie znajdziecie, usiądziecie na ławeczce i znajdziecie się – w bajeczce!

 

W drugiej części spotkania pani Katarzyna mówiła o kolejnej swojej pasji, czyli tworzeniu różnych postaci i przedmiotów z balonów. Jednak słowa nie oddały tego, co najmłodsi zobaczyli. Dzięki szybkim i sprawnym ruchom pani Katarzyna stworzyła balonowe figurki i przedmioty. W tworzenie balonowych cudaków zaangażowała także dzieci. Miały on za zadanie m.in. nabić na patyki balony w taki sposób, aby nie pękły. Wiele radości sprawił dzieciom duży, balonowy miś, a przede wszystkim prezenty, którymi pani Katarzyna Campbell obdarowała wszystkich uczestników spotkania. Dziewczynki otrzymały balonowego pieska, a chłopcy balonowy miecz. Na zakończenie pani Katarzyna otrzymała swoją nagrodę – na twarzach wszystkich dzieci zagościł piękny uśmiech!


 Uczymy się oszczędzać

  

        15 maja 2014r. uczniowie klas I-III szkoły podstawowej uczestniczyli  w spotkaniu z panią Kingą Małek, Dyrektor Oddziału PKO Bank Polski w Czarnkowie. Pani Dyrektor zachęcała najmłodszych do oszczędzania i udziału w programie SKO. Podkreśliła, że dzięki udziałowi w tym programie uczniowie uczą się dysponować swoimi pieniędzmi i świadomie oszczędzać. SKO to program dedykowany uczniom od 6. do 13. roku życia. Niektórzy nasi uczniowie już uczestniczą w programie Szkolnych Kas Oszczędności.

         Podczas spotkania dzieci określały cele swojego oszczędzania. Mówiły, co chcą kupić za uzbierane pieniądze.  Następnie uczniowie rozwiązali krzyżówkę oraz obejrzeli film, w trakcie którego dowiedzieli się, że dzieci, które oszczędzają w SKO mają internetowy dostęp do swojego konta przez co mogą monitorować stan swoich oszczędności, planować wydatki np. dzięki skarbonkom, w których odkładają pieniądze na określony cel. Za konkretne czynności (wpłaty na konto, regularne oszczędzanie, wypełnienie skarbonki) uczniowie dostają odznaki. Według pani Dyrektor Kingi Małek serwis bankowości elektronicznej jest bardzo atrakcyjny graficznie.

Zachęcamy więc do zabawy w oszczędzanie z Żyrafą Lokatką!         

 


Młodzi mistrzami segregacji

 

            Wszyscy lubimy spędzać czas w czystym i miłym otoczeniu. Zarówno w domu jak i poza nim powinniśmy się o to troszczyć. Jednak przeciętny mieszkaniec Polski wyrzuca prawie 350kg do 450 kg śmieci rocznie, nie zastanawiając się co się z nimi później dzieje. Uczniowie klas I – III szkoły podstawowej dnia 19.05.2014r. brali udział w prelekcji nt. selektywnej zbiórki odpadów, która została zorganizowana  w ramach działań edukacyjnych Związku Międzygminnego Pilskiego Regionu Gospodarki Odpadami Komunalnymi a wygłoszona przez pana Adama Burczyka.

 

            Prelegent wykazał, że selektywna gospodarka odpadami ma bezpośredni wpływ na ochronę środowiska. Uczniowie poznali trzy zasady odpowiedniego traktowania zagadnienia:

 

  1. Zmniejszaj.

  2. Ponownie użyj.

  3. Poddaj recyklingowi.

 

W czasie spotkania dzieci wykazały się dużą wiedzą na temat ekologii,
a przeprowadzony quiz w pełni to potwierdził.


 
O DZIENNIKARSTWIE SŁÓW KILKA

 

09.04.2014 r. gościliśmy w naszej szkole pana Stefana Wawrzyniaka – dziennikarza oraz założyciela Centrum Integracji Społecznej w Gębiczynie.

Pan Wawrzyniak  opowiedział nam o pracy dziennikarza, etyce dziennikarskiej oraz poradził jak pisać, by zaciekawiać odbiorcę. Zwrócił naszą uwagę na fakt, że pisanie wymaga cierpliwości, rzetelności i poświecenia. Często jest tak, że artykułu nie pisze się od ręki. Artykuł dojrzewa w dziennikarzu, najpierw jest zbiorem myśli, które czasami dopiero po kilku dniach można usystematyzować, połączyć w całość.

Pan Stefan Wawrzyniak opowiedział o swoich osobistych doświadczenia pracy redaktora, kiedy było tak, że nocą próbował napisać artykuł, a pomysł pojawiał się dopiero następnego dnia... w redakcji. Dziennikarstwo to praca specyficzna, wymagająca swoistej wrażliwości, a na to, kiedy pojawi się pomysł napisania ciekawego artykułu, nie mamy wpływu. I to jest piękne w tym zawodzie, który z powodzeniem można określić jako powołanie, pasję. Niesłychanie ważne jest również to, by sprawdzać informacje uzyskiwane podczas przygotowywania artykułu prasowego. Zawsze należy przekazać prawdę, by nikogo nie skrzywdzić fałszywymi informacjami.

Dzięki temu spotkaniu poszerzyliśmy swoją wiedzę na temat prawidłowego pisania artykułów. Było to mile spotkanie, które rozbudziło w nas chęć czytania prasy, a u niektórych z nas i pisania.

Panie Stefanie – dziękujemy !

 

 

 


 

Jak zostać grubą rybą w biznesie ?

 

- czyli słów kilka na temat biznesu
 i doradztwa zawodowego

 

 W piątek 28 marca odwiedził naszą szkołę biznesmen i doradca zawodowy -  pan Maciej Perzyński. Na początku spotkania pan Maciej zadał bardzo intrygujące pytanie - Jak można dorobić się dużych pieniędzy? Jako odpowiedź usłyszeliśmy, że… można być bogatym, jak królowa angielska - dzięki dziedziczeniu. Można również iść drogą podbojów (dawniej), czy przestępstw (dziś), ale tej drogi nikt nie poleca, bo kryminaliści nie dożywają emerytury.  Dobrze zarządzane kraje pozwalają ludziom się bogacić. Dziś każdy może być zamożny.  

 

Gdy chcemy stać się bogatymi, należy zadać sobie pytanie: „Z czego posiadam głęboką wiedzę ?” Jeśli ktoś nie ma wiedzy – nie będzie bogaty, a jeśli nie będzie bogaty, to nie będzie szczęśliwy. Należy więc korzystać z wiedzy tych, którzy ją posiadają, bo oni potrafią dojść do wytyczonego sobie celu. Według naszego gościa szczególne szanse na zarobienie dużych pieniędzy mają ludzie, którzy wykonują pracę unikalną, jak np. piłkarz Ireneusz Jeleń, pseudonim „Najszybciejszy”, bo choć jest Polakiem, to zdarza mu się mówić niepoprawnie po polsku, jednak posiada niezwykłe umiejętności – szybko biega i świetnie gra w piłkę, a te wyjątkowe przymioty uczyniły
z niego bogatego człowieka. To wyjątkowość umiejętności decyduje o wysokości zarobków - powiedział pan Maciej. Oczywiście w osiągnięciu sukcesu ważna jest pracowitość, ale… można się strasznie napracować i nie być osobą majętną. Jeśli ktoś chce się wznieść ponad przeciętność, to powinien zadać sobie następujące pytanie:  
W czym jestem dobry? Pan Maciej Perzyński podkreślił, że jedną z cech osoby przedsiębiorczej jest odwaga do podejmowania ryzyka. Jako przykład potwierdzający tę regułę podał człowieka, który założył firmę konkurencyjną dla Poczty Polskiej. Jego sukces opiera się na pomyśle dołączania do kopert metalowych blaszek, co wykluczyło dotychczasową bezkonkurencyjność Poczty Polskiej. Ten człowiek potrzebował 20 tys. zł, aby założyć swój biznes, a tyle można pozyskać z Urzędu Pracy.

Te wszystkie cenne wskazówki, ważne dla początkujących przedsiębiorców, przekazał uczniom Zespołu Szkół w Gębicach pan Maciej Perzyński – biznesmen
i doradca zawodowy. Serdecznie dziękujemy !


 Chwalą Pana Boga…

W pierwszy dzień rekolekcji gościliśmy w naszej szkole – rodzinny zespół w składzie p. Paulina i p. Ewelina Królak z Pniew. Pani Paulina pracuje jako ratownik medyczny, a w przyszłości chce zostać aktorką. Pani Ewelina jest policjantką Zespołu Kryminalnego  - Posterunek Policji w Dusznikach Wlkp. Obie panie pokazały nam, jak piosenką można chwalić Pana Boga i ile radości może sprawić wspólne śpiewanie.

 


 

 

Ks. Grzegorz Ząbek - Polak na Ukrainie   

Dnia 18.03.2014 roku w naszej szkole mieliśmy przyjemność gościć ks. Grzegorza Ząbka, który uczniom klas drugich gimnazjum przedstawił miejsce, w którym pełni posługę kapłańską i podzielił się swoimi wrażeniami dotyczącymi życia w innym kraju, wśród obcokrajowców.

 

          Ks. Grzegorz Ząbek jest Polakiem, który mieszka na Ukrainie w Zabłotowie i pełni funkcję proboszcza dwóch parafii. Duszpasterz opowiadał m. in. o historii kościoła, w którym aktualnie głosi Słowo Boże, o przedszkolu, do którego uczęszczają dzieci różnego wyznania oraz o ośrodku dla chorych i niepełnosprawnych dzieci. Przedszkole prowadzą siostry felicjanki, które mieszkają na Ukrainie. Ks. Grzegorz mówił również o tym, w jaki sposób my ludzie mieszkający daleko od jego parafii - możemy pomóc w odbudowie ośrodka dla niepełnosprawnych dzieci, czy też w jaki sposób możemy sprawić radość dzieciom tam mieszkającym. Wspominał o ludziach, którzy w ramach wolontariatu przyjeżdżają na Ukrainę i pomagają opiekować się niepełnosprawnymi dziećmi, czy też pomagają w remoncie ośrodka. Historie, które opowiadał ks. Grzegorz Ząbek zostały bardzo pozytywnie odebrane przez uczniów naszej szkoły. Można było zauważyć, że są oni zainteresowani tym, co ks. Grzegorz miał im do przekazania.


 Najlepiej chroniona szkoła w Polsce

 

            Dnia 17 marca 2014r uczniowie Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół w Gębicach byli prawdopodobnie najlepiej chronionymi uczniami w całym kraju... A to wszystko za sprawą sierżanta sztab. Bartosza Andrzejczaka z Komendy Powiatowej Policji w Wągrowcu.

            Pan Bartosz na zaproszenie nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej opowiedział uczniom o tym, jak na co dzień wygląda praca policjanta, co trzeba zrobić, aby dostać się do szkoły policyjnej.  Uczniowie zachwyceni byli  tym, co mogli zobaczyć, dotknąć
 i przymierzyć. Było to wyposażenie policjanta, którym dysponuje pan Bartosz- m. in. kamizelka taktyczna, kamizelka kuloodporna, ochraniacze kolan, hełm kevlarowy, kominiarka, maska przeciwgazowa, gogle ochronne, rękawice, buty z wkładką utrudniającą przebicie bielizny termo aktywnej, kajdanki, pałka policyjna, specjalne termosy itp.

Sierżant sztab. Bartosz Andrzejczak zapowiedział, że chętnie odwiedzi nas ponownie. Spotkanie to może odbędzie się z nowym pomocnikiem, na którego czeka, a mianowicie psa policyjnego, którego Komenda Powiatowa Policji w Wągrowcu chce zakupić dla wzmocnienia swojej jednostki.

 

 

 


 

Lekcja muzyki ludowej na żywo

 

 

 W ramach cyklicznych „Spotkań z ciekawymi ludźmi” uczniowie klas I - III Szkoły Podstawowej Zespołu Szkół w Gębicach gościli wyjątkowego gimnazjalistę z naszej szkoły, ucznia klasy III C, Radosława Żaka.
Radek ma niecodzienną pasję – jest dudziarzem i od  pięciu lat należy do Młodzieżowej Kapeli Dudziarskiej, działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury w Połajewie. Młody dudziarz zaprezentował uczestnikom spotkania dudy
 i wyjaśnił, że są one instrumentem ludowym pochodzenia azjatyckiego, który do krajów Europy trafił już w epoce średniowiecza. W Polsce instrument ten ma wiele nazw, o dudach mówi się, że są kozłami, gajdami czy sierszenkami. Szczególnie popularne są w Wielkopolsce, na Podhalu, Beskidzie Żywieckim
i Śląsku Cieszyńskim.

 

To niecodzienne spotkanie pozwoliło najmłodszym uczniom naszej szkoły zapoznać się z nowym rodzajem muzyki, zobaczyć i spróbować zagrać na ludowym instrumencie oraz podziwiać młodego dudziarza w stroju,
w którym występuje na licznych koncertach. Dzieci z zapartym tchem słuchały muzyki płynącej z tego niezwykłego instrumentu. Od teraz będą one podziwiały Radka nie tylko jako starszego kolegę, ale również jako młodego artystę!

 

 

 „Człowiek z pasją”- dr Robert Zimny

            By przyczynić się do zmiany oblicza szkoły, sprawić, by stawała się ona miejscem coraz bardziej przyjaznym dla uczniów, organizujemy spotkania
z ciekawymi ludźmi - ludźmi z pasją! Jedno z takich spotkań, przygotowane przez panie polonistki: E. Kleige i A. Mądrowską,  miało miejsce 26 lutego. Gościem był dr Robert Zimny.

Pani dyrektor Beata Maszewska ciepłymi słowami powitała gościa, zwracając uwagę na młody wiek (35 lat) oraz ilość osiągnięć naukowych (tytuł doktora) i zawodowych.

            Pan Robert Zimny zaprezentował gimnazjalistom  swój dorobek, opowiadał o tym, jak narodziły się jego pasje, pomysły i w jaki sposób je realizuje. Przybliżył zebranym przebieg swojej kariery naukowej (doktor nauk humanistycznych
o specjalności historia), pracy społecznej oraz rozlicznych pasji (pisarz, badacz, prezes, radny, nauczyciel, trener, opiekun kół sportowych, cmentarzy, zabytków, działacz, organizator akcji charytatywnych). Studia doktoranckie ukończył na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest nauczycielem historii, wiedzy o społeczeństwie i wychowania fizycznego oraz trenerem koszykówki. Ze swoją drużyną osiąga sukcesy zarówno w kraju, jak i na arenie międzynarodowej
(w Czechach i Słowacji). Organizuje obozy sportowe dla uzdolnionej fizycznie młodzieży. Jest autorem kilku książek i publikacji min.: „Całe życie z Biblią - Aleksy Klawek (1890 – 1969)”, „Powstańcy Wielkopolscy. Biogramy uczestników Powstania Wielkopolskiego 1918 – 1919 tom I i II”. Wydał album „Ryczywół dawniej i dziś”. Systematycznie redaguje artykuły do gazet między innymi do: „Gazety obornickiej”, „Kuriera Rogozińskiego”, „Tygodnika katolickiego”. Od lat kolekcjonuje stare pocztówki i fotografie dotyczące historii regionu, miejscowości Ryczywół. Jest  opiekunem kościoła ewangelickiego w Ryczywole od roku 2006, był radnym Gminy Ryczywół w latach 2006 – 2010 oraz radnym powiatowym w latach 2011 – 2014. Jest inicjatorem i głównym organizatorem współpracy polsko – niemieckiej Wiehl z Gminą Ryczywół, zajmuje się wymianą samorządową i kulturalną. Zainicjował i wspomaga działalność punktu socjalnego Joannici w Ryczywole, z którym to punktem młodzież naszego gimnazjum od lat współpracuje, organizując charytatywne zbiórki darów. Ponadto pan Zimny organizuje pomoc  dla Szpitala Powiatowego w Obornikach, doposażając w miarę możliwości w sprzęt medyczny. Jest członkiem Rady Społecznej Szpitala Obornickiego. Sprawuje opiekę nad starymi cmentarzami żydowskimi i niemieckimi, jest inicjatorem wielu akcji wspomagających odrestaurowanie cennych pamiątek i zabytków na terenie gminy, między innymi macew żydowskich, pomników. Jest trenerem koszykówki w Zespole Szkół w Jędrzejewie, założycielem i prezesem UKS Wenus Jędrzejewo, członkiem zarządu klubu sportowego „Golnica” Ryczywół. Aktualnie zbiera informacje do książki na temat ludzi i organizacji w Ryczywole w Dwudziestoleciu Międzywojennym.

Po prezentacji uczniowie mogli zadawać panu Robertowi pytania na interesujące ich tematy. Zaplanowano również wspólną wędrówkę lokalnym szlakiem piastowskim, na którym Pan Robert pełni funkcje przewodnika.

Spotkanie to miało obudzić w młodzieży wiarę we własne siły, dać im nadzieję, że można realizować marzenia i plany, pokazać,  ze wszystko można pogodzić – życie prywatne, zawodowe, hobby, i być wartościowym człowiekiem.

 

 


 

Krzyżykiem malowane – o pasji pana Edwarda

W środę 19 lutego 2014 roku naszą szkołę odwiedził pan Edward Krysiak z Sarbi – człowiek z niezwykłą i nietypową, jak dla mężczyzny, pasją. Pan Edward pokazał uczniom Zespołu Szkół w Gębicach swoje dzieła, czyli obrazy wykonane haftem krzyżykowym. Na końcowe efekty pan Edward musi trochę poczekać, ponieważ obrazy są niemałe i praca nad nimi zajmuje nieco czasu, ale warto – wszystkie obrazy są przepiękne. Uczniom najbardziej spodobały się dwa: portret Jana Pawła II oraz Ostatnia Wieczerza. Pasja, która pochłonęła pana Edwarda jest bardzo czasochłonna, ale posiada również znamiona terapeutyczne – niezwykle uspakaja.

Na zakończenie spotkania Pan Edward zgodził się także poprowadzić krótkie warsztaty, na których pozwolił uczniom stawiać pierwsze kroki w hafciarstwie. Młodzież z wielkim zaangażowaniem słuchała wskazówek i dobrze radziła sobie z haftem krzyżykowym. Efekty pracy naszych uczniów widoczne są na zaprezentowanych zdjęciach. Teraz mamy kolejną alternatywę na ciekawe  i jakże relaksujące spędzanie czasu wolnego.


 


 

Wystawa zbiorów historycznych

 

Zorganizowanym w tym roku w Gębicach Gminnym Obchodom
95 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości towarzyszyła wystawa eksponatów historycznych pochodzących z prywatnych zbiorów mieszkańca Gębic pana Juliusza Bubnowskiego. Dzięki pasji pana Juliusza, który zgodził się kilkukrotnie udostępnić swoją ekspozycję zarówno w Sali WDK jak i w szkole, mogliśmy obejrzeć unikalne przedmioty o niewątpliwej wartości historycznej jak i sentymentalnej. Była wśród nich wyjątkowa kolekcja prezentująca najważniejsze polskie ordery, medale i odznaczenia, biała broń z czasów powstań-bagnety, noże i szable, pozycje numizmatyczne (monety) oraz notafilijne (banknoty), telefony polowe, maszyna szyfrowa produkcji polskiej (babcia „Enigmy”), a także wiele pamiątek lokalnych takich jak medal upamiętniający Zakończenie Prac Rewaloryzacyjnych i Przyjęcie
w Użytkowanie Zespołu Pałacowego w Gębicach czy wykonana ręcznie
z końskiej podkowy pamiątka niewoli 1939-40.

Zwiedzający, goście, rodzice oraz uczniowie Zespołu Szkół w Gębicach mogli wysłuchać interesujących ciekawostek związanych ze zgromadzonymi zbiorami i mało znanych faktów z dziedziny falerystyki czy historii regionu.

Serdecznie dziękujemy panu Juliuszowi Bubnowskiemu za poświęcony czas, pasjonujące prezentacje i unikatowe eksponaty. Takie spotkanie z historią z pewnością na długo zapadnie w pamięci uczniów.

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone © Szkoła Podstawowa im. Leśników Polskich w Gębicach

Realizacja: Superszkolna.pl

Zaszyfrowany adres tej strony