ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2019/2020

 

Maseczki, przyłbice, dystans -podsumowanie roku szkolnego naznaczonego epidemią w Szkole Podstawowej im. Leśników Polskich w Gębicach.

W ostatnich miesiącach wszyscy musieliśmy zmierzyć się z największym   od dziesięcioleci globalnym kryzysem. Panująca na świecie pandemia SARS-CoV-2 dosłownie z dnia na dzień zmieniła system edukacji. Uczniowie i nauczyciele musieli sprostać wielu wyzwaniom - nic nie było „normalne”. Konieczność kształcenia na odległość, wymuszona izolacja z pewnością dla nikogo nie była łatwa. Bezpośredniego kontaktu ucznia z nauczycielem nie zastąpi bowiem nawet najbardziej zaawansowana technologia. Epidemia dotknęła wszystkie dziedziny życia, każdy z nas poradził sobie z nową rzeczywistością w ten czy inny sposób.

Zupełnie inny był też nasz ostatni dzień w szkole. Ze względu na wciąż obowiązujący na terenie kraju stan epidemii i związane z tym ograniczenia, szkoły nie mogły zorganizować tradycyjnych, uroczystych akademii dla całej społeczności szkolnej. Kluczowe stało się bezpieczeństwo dzieci, rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły. Również nasze zakończenie znacząco różniło się od tych z lat minionych. Spotkaliśmy się na sali sportowej, by zachowując wszelkie środki ostrożności, odebrać świadectwa oraz nagrody za tegoroczną ciężką pracę w niespotykanych warunkach. Uczniowie każdej z klas pojawiali się o wyznaczonej porze, zachowując dystans i przestrzegając reżimu sanitarnego (pomiar temperatury, dezynfekcja rąk, maseczki). Zabrakło tego, co znamionuje każde pożegnanie - uścisków, podania ręki, przytulasków. Wyczytywani uczniowie po kolei podchodzili do stolików, na których wyłożone były świadectwa, listy gratulacyjne, nagrody i samodzielnie zabierali je. Pojawiła się adekwatna do sytuacji część artystyczna - występy wokalne zarejestrowane wcześniej na nośnikach video i odtwarzane za pomocą sprzętu multimedialnego.

Pani Dyrektor podkreśliła, iż mimo szczególnych okoliczności, w jakich przyszło się nam rozstawać, mimo braku możliwości kontaktu bezpośredniego, z pewnością poczujemy bijącą od nas pozytywną energię. Zwróciła również uwagę na wyjątkowość rocznika, który kończy szkołę. Zaznaczyła, iż każdy z ósmoklasistów posiada talent, który powinien rozwijać, jednak obok wiedzy i umiejętności, w jakie uczniowie zostali wyposażeni, równie istotne są wartości, którymi będą się w życiu kierowali. Ważne jest to, by w życiu byli po prostu dobrymi ludźmi. Na zakończenie pani Dyrektor wyraziła nadzieję, że to wszystko, co przeżyliśmy, pozostanie w nas i przełoży się na naszą kreatywnośćw przyszłości, na radzenie sobie z trudnymi sytuacjami, których nie unikniemy. Powołując się na słowa Stefana Żeromskiego „życie jest trudną lekcją, której nie da się nauczyć, trzeba ją po prostu przeżyć”, życzyła wszystkim, by spełniły się ich marzenia zarówno te związane z dalszą edukacją, jak i te osobiste.    

Słowa wdzięczności zostały też skierowane w stronę: kadry nauczycielskiej za profesjonalne i pełne zaangażowania wykonywanie obowiązków zawodowych, szczególnie w okresie pandemii, za otwartość na zmiany, kreatywność i dzielenie się z uczniami „cząstką siebie”, rodziców za wspieranie dzieci w nauce na odległość i stały kontakt z nauczycielami, pracowników administracji i obsługi za troskę o nasze bezpieczeństwo w tym trudnym czasie. Szczególne podziękowania popłynęły w kierunku pani Wicedyrektor Agnieszki Luleczki, która od nowego roku szkolnego będzie realizowała się zawodowo w nowej placówce oświatowej. Wszystkim zebranym zaś pani Dyrektor życzyła, by ten nadchodzący czas odpoczynku pozwolił nam odetchnąć od codziennego wysiłku związanego z samodzielną nauką i dodał sił w nowym roku szkolnym.

Opublikowano: 29 czerwca 2020 13:37

Kategoria: Aktualności

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2019/2020

Wyświetleń: 322

Wszelkie prawa zastrzeżone © Szkoła Podstawowa im. Leśników Polskich w Gębicach

Realizacja: Superszkolna.pl

Zaszyfrowany adres tej strony