Strachy, dynie, maskarady...to nie dla mnie, wolę Dziady!

Zapadł zmrok… Ciemność rozlała się na oszroniałą ziemię, na drzewa odarte z liści, na chropowate płyty nagrobne. Nastała noc. Noc, podczas której zanika granica między żywymi, a umarłymi. Noc Zaduszkowa.

            Pewnie nie wszyscy wiecie, że Dziady to słowiańskie święto obchodzone w nocy z 31 października na 1 listopada. Jest to szczególny i magiczny czas, gdy styka się świat żywych i umarłych. To wtedy właśnie nawiązujemy relacje z duszami przodków, którzy powracają do siedzib zamieszkiwanych dawniej za życia, w doczesnym świecie. Obrzęd ten miał na celu zapewnić przychylność zbłąkanym duszom, jak również wskazać im drogę powrotną w zaświaty. Jak dawniej obchodzono Dziady? Jakie zwyczaje przetrwały do dzisiaj?

            31 października br. uczniowie klasy VII wraz z wychowawcą panią Marią Just oraz z panią wicedyrektor Agnieszką Luleczką wybrali się do Poznania w celu pogłębienia swojej wiedzy w dziedzinie kultury.

Zagościliśmy w Teatrze Nowym na spektaklu w reżyserii Radosława Rychcika pod tytułem ''Dziady". Scenografia i kostiumy to dzieło Anny Marii Karczmarskiej, muzykę skomponowali Michał Lis i Piotr Lis, a obsada przedstawiała się następująco:

MARIUSZ ZANIEWSKI – Gustaw-Konrad
GABRIELA FRYCZ – Ewa, Dziewica, Dziewczyna, (Marilyn Monroe)
TOMASZ NOSINSKI (gościnnie)/MICHAŁ KOCUREK – Guślarz, (Joker)
MARTA SZUMIEŁ – Rózia, (Bliźniaczka z Lśnienia)
GRZEGORZ GOŁASZEWSKI (gościnnie) – Józio, (Bliźniak z Lśnienia)
MARTYNA ZAREMBA-MAĆKOWSKA – Zosia
MACIEJ ZABIELSKI (gościnnie)/JANUSZ ANDRZEJEWSKI – Zły Pan.

Podczas spektaklu duchy i widma próbują przestrzec nas przed najczęstszymi i najcięższymi grzechami, jakie popełnia człowiek. Uświadamiają nam, że wina zawsze kończy się karą, która jest cięższa lub lżejsza, w zależności od popełnionego czynu, a także przypominają, że powinniśmy starać się pomagać bliźnim.
Przesłanie płynące z utworu „Dziady” może być bardzo trudne do odbioru, szczególnie dla ludzi młodych, dla których język sztuki jest często niezrozumiały. Jak się okazało „Dziady” to nie nudna szkolna lektura, lecz pełna rozmachu i kolorów opowieść o miłości silniejszej niż śmierć, o podziale świata na wyzyskujących oraz wyzyskiwanych i o potędze poezji, która ma moc przełamywania wszelkich barier.

Przedstawienie na podstawie utworu Adama Mickiewicza zrobiło na wszystkich siódmoklasistach ogromne wrażenie, którzy pełni refleksyjnych myśli, już bardzo późnym wieczorem, wracali do ciepłych, rodzinnych domów.

Opublikowano: 05 listopada 2019 19:20

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Wyświetleń: 303

Wszelkie prawa zastrzeżone © Szkoła Podstawowa im. Leśników Polskich w Gębicach

Realizacja: Superszkolna.pl

Zaszyfrowany adres tej strony