UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2019/2020

„Nasza wiedza ma początek w tym, co czujemy”

 Takim hasłem rozpoczęliśmy nowy rok szkolny w Szkole Podstawowej im. Leśników Polskich w Gębicach. Zgodnie z tradycją naszej szkoły rano spotkaliśmy się wszyscy na uroczystej mszy świętej odprawionej w intencji wszystkich uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły przez księdza proboszcza Sławomira Wasielę w kościele p. w. św. Andrzeja Boboli. W swoim kazaniu ksiądz proboszcz podkreślał, jak ważne jest dla każdego młodego człowieka posiadanie życiowego celu i „bohatera”- osoby, która stanie się drogowskazem, autorytetem, duchowym przywódcą. Dla dziecka mogą nim być najpierw rodzice, później-nauczyciele. Przybliżył nam również sylwetki trzech świętych, których wizerunki znajdują się w centralnym miejscu ołtarza- św. Antoniego z Dzieciątkiem Jezus, patrona gębickiego kościoła św. Andrzeja Bobolę oraz św. Stanisława Kostkę. Życie każdego z nich mogłoby służyć nam za wzór.

Msza Święta zakończona została poświęceniem tornistrów i przyborów szkolnych uczniów klas pierwszych.

Po mszy świętej uroczystość kontynuowaliśmy już na Sali Sportowej przylegającej do szkoły. Nowy rok szkolny rozpoczęliśmy od gratulacji i życzeń złożonych na ręce Pani Dyrektor Beaty Maszewskiej z okazji jej ponownego wyboru na stanowisko dyrektora naszej placówki. Doceniając ogromny wysiłek i zaangażowanie, którym wykazuje się każdego dnia w walce o prestiż szkoły i jak najlepsze warunki kształcenia i wychowania dzieci, życzyliśmy Pani Dyrektor wytrwałości w dalszym sprawowaniu tej jakże trudnej misji.

Następnie, wsłuchując się w refleksyjny wiersz „Był taki wrzesień” w wykonaniu Franciszka Dolnego, przenieśliśmy się na moment 80 lat wstecz do 1939 r., by uczcić pamięć poległych w obronie naszej ojczyzny w największym światowym konflikcie, który pochłonął 80 mln ofiar i uświadomić sobie oraz docenić wartość wolności. Młode pokolenia, pokolenia „bezwojnia” powinny pamiętać, iż nie każdy wrzesień w historii Polski był tak barwny, radosny i pełen wakacyjnych wspomnień.

W dalszej części spotkania głos zabrała pani dyrektor Beata Maszewska, która serdecznie powitała uczniów, rodziców, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi, włodarzy gminy, przedstawicieli sołectw, Rady Rodziców , Powiatowej Straży Pożarnej, Leśnictwa Gębice oraz przyjaciół szkoły, którzy-jak co roku- byli z nami w tym szczególnym dniu. Korzystając z obecności jednego z nich-prezesa FHU Rol-Big z Brzeźna p. Krzysztofa Świergosza, pani dyrektor wręczyła mu statuetkę „Przyjazna Dłoń 2019” za systematyczne wspieranie szkoły w pozyskiwaniu sprzętu multimedialnego i realizacji wielu przedsięwzięć.

Szczególnie ciepłe słowa skierowała do nowo przybyłych uczniów oraz dość licznej grupy pierwszoklasistów, którzy w liczbie 25 osób zasilili szeregi społeczności szkolnej. Pani dyrektor , nawiązując do wakacyjnych podróży, podkreśliła, iż my w szkole wędrować będziemy dalej, bowiem dziś rozpoczynamy wędrówkę przez nowy rok szkolny, a weźmie w niej udział 152 uczniów w 9 oddziałach z 22 przewodnikami-nauczycielami oraz 9 pracownikami administracji i obsługi.  Wyraziła również nadzieję, iż uczniowie klasy VIII będą się starali uzyskać jak najlepsze wyniki w nauce i na egzaminie ósmoklasisty, zaś dodatkowym motywatorem może być przyznawana na koniec roku szkolnego nagroda dla najlepszego absolwenta. Poprosiła ich również-nawiązując do słów księdza proboszcza-by stali się oni drogowskazami dla swych młodszych kolegów. Podziękowała rodzicom za to, iż tę właśnie szkołę wybrali dla swoich dzieci-szkołę bezpieczną i przyjazną, szkołę, której uczniowie osiągają liczne sukcesy i uzyskują dobre wyniki, szkołę uczącą także poprzez edukację zewnętrzną -wycieczki, projekty i różnego rodzaju przedsięwzięcia. Kończąc, wspomniała o rocznicy II wojny światowej- koszmarze wojennym, który przez 6 lat odbierał życie córkom i synom naszej ojczyzny. Podkreśliła, iż doceniając, że żyjemy w wolnej Polsce, winni jesteśmy ofiarować jej naszą prace i naszą naukę. Puentą stały się słowa Prymasa Tysiąclecia kardynała Stefana Wyszyńskiego „ Sztuką jest umierać dla ojczyzny, ale trudniejszą jest dla niej żyć”

Na koniec swego wystąpienia pani Dyrektor życzyła uczniom, by każdy szkolny dzień przynosił im radość i satysfakcję, nauczycielom cierpliwości, wytrwałości i sukcesów edukacyjnych, pracownikom zdrowia i zadowolenia z wykonywanych zadań, rodzicom , by czerpali satysfakcje z osiągnięć swoich dzieci a wszystkim bardzo dobrej współpracy w atmosferze ogólnej życzliwości. Nawiązując do hasła dzisiejszej uroczystości „ Nasza wiedza ma początek w tym, co czujemy”, życzyła, by w murach tej szkoły wszyscy zawsze czuli się dobrze

         Część oficjalna zakończyła się przyjęciem do wielkiej Szkolnej Rodziny uczniów klasy I, którzy uroczyście ślubowali być pilnymi i wzorowymi, należycie wypełniać swoje obowiązki, szanować wszystkich pracowników szkoły, pomagać słabszym i młodszym od siebie oraz- jak przystało na uczniów szkoły imienia Leśników Polskich -być przyjaciółmi roślin i zwierząt. Na dobry początek nowej szkolnej drogi uczniowie otrzymali upominki od Rady Rodziców, legitymacje szkolne i karty czytelnika, a od starszych kolegów obietnicę pomocy oraz  życzenia wspaniałych wyników w nauce i wzorowego zachowania.

         Uroczystość zakończyliśmy krótką częścią artystyczną -piosenką w wykonaniu pierwszoklasistów oraz muzyczną dedykacją od ich starszej koleżanki Julki Dunal , a później przenieśliśmy się do Szkoły w Smerfowym Lesie ,by sprawdzić, czy Smerfy również są już gotowe na nowy rok szkolny.

Opublikowano: 03 września 2019 19:49

Kategoria: Aktualności

INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2019/2020

Wyświetleń: 749

Wszelkie prawa zastrzeżone © Szkoła Podstawowa im. Leśników Polskich w Gębicach

Realizacja: Superszkolna.pl

Zaszyfrowany adres tej strony