NARODOWE CZYTANIE… ,,WESELE”

,,Wyście sobie, a my sobie

Każden sobie rzepkę skrobie.”

 

 

Narodowe Czytanie… ,,Wesele”

 

8 września nasza szkoła włączyła się w ogólnopolską akcję społeczną propagującą czytanie literatury narodowej. Przypomnijmy, że ta inicjatywa narodziła się w 2012 roku, by popularyzować czytelnictwo, zwrócić uwagę na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmacniać poczucie wspólnej tożsamości i od tego czasu cyklicznie w polskich miastach, miasteczkach i wsiach odbywa się publiczne czytanie wybranej książki.

W tym roku lekturę Narodowego Czytania wybierano spośród czterech utworów: "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego, "Pamiątek Soplicy" Henryka Rzewuskiego, "Beniowskiego" Juliusza Słowackiego i "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego. W głosowaniu internautów niemal 18 tysięcy Polaków wskazało dramat Wyspiańskiego, który w roku poprzedzającym 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości doskonale wpisał się w klimat, rysując obraz przekroju społeczeństwa przełomu XIX i XX w.

Do wspólnego czytania tegorocznej lektury w Szkole Podstawowej im. Leśników Polskich przyłączyli się rodzice, nauczyciele oraz uczniowie, nie zabrakło również Przyjaciół Szkoły. Wszyscy, którzy tego dnia zabrali ze sobą książkę, mogli otrzymać pamiątkową pieczęć z Kancelarii Prezydenta RP. Akcję poprzedził konkurs, skierowany do najmłodszych uczniów naszej szkoły, na najładniej przeczytany fragment „Wesela”. Tu bezkonkurencyjna okazała się Agnieszka Zawadzka. Dalsza część odbyła się już na holu górnym, gdzie po obejrzeniu krótkiego fragmentu filmu w reżyserii Andrzeja Wajdy, asystenci biblioteki rozdali każdemu karteczkę z cytatem zaczerpniętym z tegorocznej lektury. W formie prezentacji multimedialnej wszystkim zebranym została przybliżona biografia Stanisława Wyspiańskiego, który był zarówno twórcą utworów literackich, jak i dzieł malarskich, a także grafikiem, architektem i projektantem mebli. Następnie fragmenty wybranych aktów dramatu odczytali: Przewodniczący Rady Gminy Czarków – p. Janusz Wielgosz, leśniczy Leśnictwa Gębice – p. Marcin Filoda, bibliotekarz Publicznej Biblioteki w Gębicach – p. Krystyna Dreger, przedstawiciel rodziców – p. Ewa Sanocka, zastępca dyrektora Szkoły Podstawowej im. Leśników Polskich w Gębicach – p. Agnieszka Tadeuszak, nauczyciel bibliotekarz – p. Magdalena Dudra, opiekun Samorządu Uczniowskiego – p. Marta Jarosz, uczniowie naszej szkoły – Rozalia Sanocka oraz Jakub Królski. Prezentacji dzieła na tle nastrojowej dekoracji, przy zapalonych świecach i ślubnym bukiecie, towarzyszyła bardzo uroczysta, pełna zadumy atmosfera. Na zakończenie wszyscy czytający wzięli udział w losowaniu upominków, na które złożyły się zakładki oraz piękne wydanie „Wesela”. Jego szczęśliwym posiadaczem została pani Marta Jarosz.

Uczniowie z zaciekawieniem wsłuchiwali się we fragmenty utworu i rozmyślali nad znaczeniem licznych archaizmów, które zawarte zostały w dramacie. Tekst nie należał do łatwych, stąd wymagał od czytających biegłej sprawności językowej. Wszyscy poradzili sobie jednak bardzo dobrze, niektórzy wykazując wręcz aktorskie talenty i ukryte predyspozycje do gry scenicznej. Gratulujemy odwagi i liczymy na was w kolejnej edycji Narodowego Czytania.

            Ciekawe, jaką lekturę poznamy za rok...

 

Opublikowano: 11 września 2017 13:44

Kategoria: Aktualności

Wyświetleń: 1271

Wszelkie prawa zastrzeżone © Szkoła Podstawowa im. Leśników Polskich w Gębicach

Realizacja: Superszkolna.pl

Zaszyfrowany adres tej strony