ŚWIĘTO PATRONA

20 maja 2017 minęła druga rocznica najważniejszego w historii Zespołu Szkół w Gębicach dnia, bowiem przed dwoma laty nasza szkoła otrzymała imię Leśników Polskich, sztandar i swój własny hymn.

W tym roku szkolnym obchody Święta Patrona zaplanowano na 24 maja. Tegorocznym patronem został pierwszy nadleśniczy Nadleśnictwa Podanin - Stanisław Woszczyński - leśnik, poeta, publicysta, autor słów do hymnu leśników „Darz Bór!-Hasło leśników”.

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 9.00 mszą świętą odprawioną przez proboszcza parafii pod wezwaniem św. Andrzeja Boboli w Gębicach ks. Sławomira Wasielę. W kościele oprócz pocztów sztandarowych naszej szkoły, Nadleśnictwa Sarbia, Zespołu Szkół Leśnych w Goraju oraz Zespołu Szkół w Romanowie Dolnym Publiczne Gimnazjum im. 67 Pułku Piechoty i Szkoły Podstawowej, licznie zgromadzili się zaproszeni goście, nauczyciele, dzieci, młodzież i mieszkańcy wsi. Eucharystię wzbogaciły występy sygnalistów myśliwskich z Nadleśnictwa Podanin oraz grupa muzyczna naszej szkoły prowadzona przez siostrę Gabrielę Swadźbę.

Po mszy nastąpił przemarsz do szkoły, gdzie na pięknie przystrojonym holu odbyły się dalsze uroczystości. Na wstępie głos zabrała pani dyrektor Beata Maszewska, która ciepłymi słowami powitała przybyłych gości, poczty sztandarowe, rodziców, nauczycieli, pracowników obsługi, dzieci i młodzież naszej szkoły. W swoim krótkim wystąpieniu przybliżyła postać tegorocznego Patrona i złożyła sprawozdanie z dwuletniej realizacji zobowiązań uczniowskich podjętych przez społeczność szkolną dnia 20 maja 2015 r., podczas uroczystości nadania szkole imienia. Stwierdziła, że dzieci i młodzież systematycznie pogłębiają swoją wiedzę związaną z Patronem, podejmują liczne działania na rzecz ochrony lasów i ich mieszkańców oraz kontynuują współpracę z leśnikami, głównie z Nadleśnictwa Sarbia, a w tym roku również z Nadleśnictwa Podanin, którego pracownicy dostarczyli nam wielu cennych informacji i materiałów związanych z osobą Stanisława Woszczyńskiego.

Następnie wręczono statuetki „Przyjaciela Szkoły” oraz „Róże Wdzięczności” wszystkim tym, którzy w szczególny sposób wspierają szkołę i okazują jej życzliwość na co dzień. W tym roku szkolnym po raz pierwszy postanowiono dodatkowo uhonorować osobę, która wykazała się szczególnym zaangażowaniem na rzecz Zespołu Szkół w Gębicach, przyznając jej statuetkę „Super Przyjaciel Szkoły”. Otrzymał ją pan Janusz Wielgosz - Przewodniczący Rady Gminy Czarnków oraz sołtys Gębic. Później przyszedł czas na docenienie uczniów. Wręczono nagrody za udział w wolontariacie, pracę w Samorządzie Uczniowskim, pomoc w świetlicy i stołówce szkolnej, aktywną pracę na rzecz szkoły oraz udział w zajęciach doradztwa zawodowego. Doceniono również uczniów, którzy osiągnęli najwyższe wyniki w czytelnictwie i przez cały rok wspomagali pracę biblioteki szkolnej.

Gdy nadszedł czas, by oddać głos gościom, wysłuchaliśmy między innymi wspomnień o tegorocznym Patronie Stanisławie Woszczyńskim z ust członka jego rodziny prof. dr hab. Tadeusza Łuczkiewicza, doktora Andrzeja Obrębskiego – Dyrektora Biblioteki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, który opiekuje się grobem St. Woszczyńskiego oraz pana Jacka Kulpińskiego - nadleśniczego Nadleśnictwa Podanin.

Informacji o pracy leśników oraz specyfice zawodu dostarczył zebranym krótki film przygotowany przez naszych uczniów, w którym zarejestrowano wywiady, jakich udzielili im leśnicy pracujący w Nadleśnictwie Podanin. Dokonano również uroczystego odsłonięcia grawertonu poświęconego tegorocznemu Patronowi, który umieszczony został na ścianie pamięci na holu dolnym.

Po części oficjalnej zaproszono wszystkich do obejrzenia części artystycznej przygotowanej przez uczniów i nauczycieli naszej szkoły. Wokaliści swymi piosenkami przenieśli nas w klimat leśny, uczniowie klasy Ia zaprezentowali scenkę o życiu Patrona. Najmłodsi uczniowie dostarczyli wszystkim ogromnych wzruszeń, prezentując dwa układy choreograficzne „Taniec motyli” oraz spektakularny „Taniec śnieżynek”. Ceremonię zwieńczyło wykonanie piosenki „Lesie nasz” przez wszystkich przygotowujących obchody tegorocznego Dnia Patrona. Do wspólnego śpiewu zaproszono także gości.

Po wielu atrakcjach dla ducha, nadszedł czas na coś dla ciała. Wszyscy zaproszeni zostali na uroczysty obiad oraz kawę i tort.

 

Opublikowano: 29 maja 2017 16:24

Kategoria: Aktualności

Dzień Patrona 24 maja 2017 r.

Wyświetleń: 780

Wszelkie prawa zastrzeżone © Szkoła Podstawowa im. Leśników Polskich w Gębicach

Realizacja: Superszkolna.pl

Zaszyfrowany adres tej strony