„W LEŚNYM UROCZYSKU” XIII MIĘDZYGIMNAZJALNY KONKURS JĘZYKA POLSKIEGO

6 kwietnia po raz trzynasty spotkali się uczniowie klas drugich gimnazjum w Czarnkowie, Jędrzejewie, Kuźnicy Czarnkowskiej, Romanowie Dolnym i Gębicach, by wziąć udział w potyczkach polonistycznych. Konkurs od wielu lat ma niezmienną formę – najpierw gimnazjaliści zasiadają do rozwiązania test naszpikowanego różnymi trudnościami z zakresu fleksji, składni, słowotwórstwa, frazeologii, leksykologii czy czytania ze zrozumieniem. Po krótkiej przerwie drugoklasiści wykonują zadania w trzyosobowych zespołach.

W tym roku hasłem przewodnim konkursu był las, dlatego wszyscy, którzy przekroczyli próg sali nr 5, znaleźli się w leśnym uroczysku – wśród drzew, śpiewu ptaków, odgłosów zwierząt i… zadań polonistycznych ściśle związanych z tymi zagadnieniami. Po sprawdzeniu przez komisję konkursową testu indywidualnego okazało się, że najwięcej punktów uzyskała uczennica z Publicznego Gimnazjum im. Leśników Polskich w Gębicach - Klaudia Fąka, tuż za nią znalazła się Anastazja Kubiak z Publicznego Gimnazjum im. 67 Pułku Piechoty w Romanowie Dolnym. Na trzecim miejscu (i tu ewenement!) uplasowały się aż trzy osoby: Marta Kubisiak i Pola Rączka z Publicznego Gimnazjum w Czarnkowie oraz Zuzanna Terlecka z Publicznego Gimnazjum im. 67 Pułku Piechoty w Romanowie Dolnym.

Pierwsze zadanie dla grup sprawdzało umiejętności ortograficzne gimnazjalistów. W drugim uczniowie musieli wyobrazić sobie, że są strażnikami leśnymi i sformułować sześć haseł, które należało umieścić na tablicach przy leśnych szlakach turystycznych. Najwięcej emocji przysporzyło zadanie trzecie, które brzmiało: Wylosowane drzewo uczyńcie bohaterem – narratorem opowiadania. W opowiadanie przez Was zredagowane musicie wkomponować następujące wyrazy: Stanisław Woszczyński, prezydent, nadleśniczy, jeleń, perła, certyfikat, żona, źródło. Przy tym zadaniu przedstawiciele każdego gimnazjum wykazali się niezwykłą wyobraźnią - zredagowali oryginalne opowiadania, w które bardzo precyzyjnie, ale z nutą fantazji wkomponowali ciąg wymaganych wyrazów.

Po podliczeniu wszystkich punktów, tych uzyskanych indywidualnie i z zadań grupowych, najlepsi okazali się gimnazjaliści z Czarnkowa. Drugie miejsce zajęli uczniowie z Publicznego Gimnazjum im. 67 Pułku Piechoty w Romanowie Dolnym, a trzecie - wyjątkowa drużyna z Publicznego Gimnazjum im. Leśników Polskich w Gębicach w składzie: Klaudia Fąka, Rozalia Sanocka i Zuzanna Cieślik. Kolejne miejsca przypadły kolejno Gimnazjum w Jędrzejewie i Gimnazjum w Kuźnicy Czarnkowskiej.

 

Opublikowano: 10 kwietnia 2017 08:43

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Wyświetleń: 908

Wszelkie prawa zastrzeżone © Szkoła Podstawowa im. Leśników Polskich w Gębicach

Realizacja: Superszkolna.pl

Zaszyfrowany adres tej strony