„Gdzie chrzest, tam nadzieja”

Mieszko, Książę Polski został ochrzczony (Mesco dux Pologne baptizatur),
 czyli niebywała lekcja historii w Zespole Szkół w Gębicach
Szkole Podstawowej,  Publicznym Gimnazjum im. Leśników Polskich
22.04.2016r. cała społeczność Zespołu Szkół w Gębicach Szkoły Podstawowej Publicznego Gimnazjum im. Leśników Polskich świętowała 1050 Rocznicę Chrztu Polski. „Witam wszystkie niewiasty, białogłowy, dziewki, witam rycerzy, ascetów i chłopów. Posłuchajcie Bracia Mili, witam was z całego serca, wasze odświętne stroje świadczą o doniosłości dzisiejszego wydarzenia” – tymi słowami powitała serdecznie wszystkich zgromadzonych  dyrektor szkoły Pani Beata Maszewska. Spotkanie to było pełne symboliki. Zarówno najmłodsi, jak i ci przebrani w stroje z epoki Średniowiecza  starsi, dzierżyli w dłoniach miecze, tarcze, oszczepy i hełmy. Na ich piersiach widniały krzyże – symbole Chrześcijaństwa  oraz słoneczka – symbole pogaństwa.
„Salve!” (Witajcie!) – zakrzyknęli na dziedzińcu szkoły rycerze z Grupy Rekonstrukcyjnej z Lublina. Wyjaśnili oni wszystkim zgromadzonym ideę kodeksu średniowiecznego rycerza, dla którego najważniejsze były: HONOR i ODWAGA. Każdy rycerz otrzymuje na dowód męskości miecz (symbol wiary chrześcijańskiej), tarczę, hełm, zbroję, pas i pozłacane ostrogi. Rycerze zaprezentowali broń średniowieczną – buzdygan, buławę, kiścień, młot rycerski oraz topór. Opowiedzieli również o roli giermka jako tego, który służył swojemu panu - stawał do walki o niego, a niekiedy kończył ją samotnie.
Uczniowie zostali postraszeni dybami (średniowiecznymi narzędziami tortur), które były stosowane za kradzieże i zdrady króla.
Odbyła się konkurencja dla kandydatów na giermków. Uczniowie pretendujący do roli giermków musieli wykazać się siłą i inteligencją. Bezkonkurencyjny okazał się tutaj Wojciech Mendyk, którego z pewnością nie powstydziłby się najsłynniejszy polski rycerz Zawisza Czarny.
Ten jakże uroczysty dzień uświetnili swoją obecnością Pan Mieczysław Kosicki i Pan Remigiusz Rychlik z Ruchu Kultury Chrześcijańskiej „Odrodzenie”. „Zależy nam na tym, żebyście pokochali Polskę” powiedział Pan Kosicki, po czym wygłosił prelekcję na temat „Dziedzictwo kultury sakralnej  Narodu Polskiego w 1050 Rocznicę Chrztu Polski 966-2016”. Prelegent podkreślił  w swoim wystąpieniu wyjątkowość Polski na mapie Europy, która jak żaden inny kraj na Świecie bogata jest w figury i krzyże przydrożne stanowiące symbol wiary. Mówca zwrócił uwagę słuchaczy na fakt, że Mieszko I przyjmując Chrzest wprowadził Słowian w Kulturę Europejskiej Cywilizacji. Przekaz multimedialny zaprezentowany przez Pana Kosickiego zawierał zdjęcia 65 kościołów - pomników polskiej historii. „Złoto zdobień błyszczące  w zabytkach to piękno bajkowe”- mówi pan Mieczysław, który pozostawił nas z bardzo bogatą  wiedzą.
W kolejnym etapie Obchodów Rocznicy Chrztu Polski odbyła się projekcja filmu na temat genezy przyjęcia przez Polskę Chrześcijaństwa. Młodzież zaprezentowała swoje talenty recytatorskie i aktorskie w scenkach przedstawiających życie codzienne w Średniowieczu. Inspiracją dla Uczniów Szkoły Podstawowej była legenda o Lechu, Czechu i Rusie.
„Jaki piękny orzeł na gałęzi.
Jaki wspaniały…jaki potężny…
Jak bronić gniazda wskazałeś.
Przykład nam dobry dałeś”.
Klasy Gimnazjum zaprezentowały scenki o następującej tematyce:
IA: „Popiel i Piast”
IB: „Średniowieczne szkolnictwo”
IIA: „Biesiada średniowieczna”
IIB: „Zjazd Gnieźnieński”
IIIA: „Mieszko I przyjmuje Chrześcijaństwo”
III B: „Średniowieczna komunikacja”
Była to wyjątkowa, żywa, poruszająca lekcja historii, historii przedstawionej w nietuzinkowy sposób. Lekcja wyjątkowa, która na zawsze zapisze się w naszej pamięci.
Choć Mieszko I przyjął chrzest z powodów politycznych to należy pamiętać, że przyjął tym samym do serca Polski Jezusa. Z okazji Obchodów 1050 Rocznicy Chrztu Polski oraz na pamiątkę własnego chrztu przewodniczący klas otrzymali z rąk pani dyrektor dyplomy przypominające o tych podniosłych wydarzeniach. Ten obfitujący w ciekawe spotkania i turnieje dzień podsumowała pani dyrektor Beata Maszewska dziękując wszystkim zaangażowanym w jego przygotowanie, a w szczególności koordynatorkom działań pani Monice Pertek-Koprowskiej i pani Małgorzacie Skibickiej, Siostrze Kamili, wicedyrektorowi szkoły pani Agnieszce Tadeuszak, pani Izabeli Rybarczyk, pani Dorocie Sarapuk, pani Małgorzacie Skibickiej, pani Lucynie Dezor, pani Ewie Bals, panu Grzegorzowi Rączce oraz Pedagogowi i Wychowawcom Wszystkich Klas.
Pani dyrektor podkreśliła, że spędziliśmy razem wyjątkowy dzień, a przy tej niepowtarzalnej okazji chciałoby się rzec: „Panie, dziękujemy za dar, który otrzymaliśmy kilkanaście lat temu – za dar życia. Przewielebny Ojcze prosimy Cię o dar mądrości, byśmy mogli wykorzystywać go w codziennym życiu”.

Opublikowano: 25 kwietnia 2016 20:57

Kategoria: Aktualności

Szkolne obchody 1050-rocznicy Chrztu Polski

Wyświetleń: 1208

Wszelkie prawa zastrzeżone © Szkoła Podstawowa im. Leśników Polskich w Gębicach

Realizacja: Superszkolna.pl

Zaszyfrowany adres tej strony