Opiekunami SKO w naszej szkole są: pani Grażyna Czekała, pani Ewelina Wesołowska
i pani Marta Jarosz.
Regulamin SKO
Regulamin Szkolnej Kasy Oszczędności działającej przy Szkole Podstawowej im. Leśników Polskich w Gębicach.
1. Szkolna Kasa Oszczędności działa pod patronatem Banku PKO BP w Czarnkowie.
2. Przynależność do SKO jest dobrowolna, należeć może do niego każdy chętny uczeń naszej szkoły, pod warunkiem ,że nie ukończył trzynastego roku życia.
3. Uczeń wraz z rodzicem musi wypełnić oświadczenie, które jest podstawą do założenia rachunku bankowego – osobistego konta internetowego dla danego ucznia.
4. Uczeń staje się członkiem SKO po otrzymaniu indywidualnego kodu do konta internetowego oraz książeczki i legitymacji SKO.
5. Uczeń nie może podawać swojego loginu i hasła do konta internetowego osobom postronnym (koleżankom, kolegom, obcym osobom).
6. W przypadku zablokowania konta internetowego uczeń informuje opiekuna SKO, który pobiera w banku kopertę z nowym hasłem i przekazuje uczniowi w celu ponownego uruchomienia konta.
7. Wpłat na rachunek bankowy ucznia może dokonać :
- · uczeń (u opiekuna SKO);
- · rodzic (przelewem bankowym lub internetowym).
8. Opiekun SKO wpłaca pieniądze do banku i księguje je na koncie danego ucznia.
9. Wypłaty pieniędzy może dokonać:
· uczeń u opiekuna SKO, jednak wypłatę każdej kwoty musi potwierdzić rodzic (pisemne oświadczenie);
· rodzic – bezpośrednio w Banku PKO BP, o ile ma założony rachunek w tym banku.
10. W razie zgubienia książeczki SKO, uczeń informuje opiekuna SKO, który na podstawie karty wpłat i wypłat ma obowiązek wystawić nową książeczkę SKO z napisem ,,duplikat” .
11. Każdemu uczniowi naliczane są odsetki od oszczędzania w wysokości ustalanej przez Bank PKO BP.
12. Każdy członek SKO ma prawo uczestniczyć we wszystkich konkursach i przedsięwzięciach SKO.
13. Uczeń potwierdza każdorazową wypłatę pieniędzy u Opiekuna SKO własnoręcznym podpisem.
14. Konto SKO ucznia, który ukończył 13 rok życia, zostaje zamknięte na wniosek Opiekuna SKO, który składa stosowne oświadczenie w Banku PKO BP w Czarnkowie. Oszczędności, które uczeń zgromadził na tym koncie zostają mu wypłacone przez Opiekuna SKO w możliwie najszybszym terminie.
Cele SKO
-
Propagowanie idei oszczędzania wśród uczniów naszej szkoły.
-
Kształtowanie nawyku systematycznego oszczędzania.
-
Racjonalne gospodarowanie posiadanymi środkami finansowymi.
-
Podejmowanie inicjatyw zmierzających do ochrony środowiska naturalnego.
-
Kształtowanie umiejętności szanowania p[ieniądza.
-
Przyzwyczajanie do korzystania z usług bankowych.
Szkolne Kasy Oszczędzania to największy i najstarszy w Polsce
program edukacji finansowej.
Dzięki udziale w programie uczniowie:
- nabędą praktyczne umiejętności z zakresu korzystania z usług bankowych.
![legitymacja_skojpg [300x188] legitymacja_skojpg [300x188]](https://cms-files.superszkolna.pl/sites/1060/cms/szablony/43225/zdjecia/legitymacja_sko.jpg)
Zachęcamy uczniów naszej szkoły do korzystania z oferty SKO
![swinka_skojpg [300x238] swinka_skojpg [300x238]](https://cms-files.superszkolna.pl/sites/1060/cms/szablony/43225/zdjecia/swinka_sko.jpg)
Wycieczka do Banku PKO BP w Czarnkowie
Dnia 20 kwietnia bieżącego roku uczniowie klas IV, V i VI SP im. Leśników Polskich w Gębicach wybrali się na wycieczkę do PKO BP na zaproszenie dyrektora Oddziału Banku w Czarnkowie z którym szkoła współpracuje w ramach SKO. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z działalnością banku, jego funkcjami i zadaniami.
Na początku spotkania przy słodkim poczęstunku odbyła się prezentacja, na której został przedstawiony program naszego spotkania. Następnie pan dyrektor wraz z pracownikami banku zapoznali dzieci z działalnością banku, jego funkcjami i zadaniami.
Uczniowie dowiedzieli się o sposobach liczenia pieniędzy oraz mieli okazję zobaczyć jak można liczyć pieniądze za pomocą liczarki do monet i banknotów. Zapoznali się również z różnymi nominałami banknotów używanymi w Polsce. Szczególnie zainteresował ich banknot pięciusetzłotowy, który uczniowie widzieli po raz pierwszy. Jedną z atrakcji, która dzieci szczególnie zainteresowała, był sejf znajdujący się w piwnicy banku, gdzie dowiedzieli się w jaki sposób są przechowywane i zabezpieczone pieniądze. Duże zainteresowanie wzbudził dział kredytów, ponieważ uczniowie zadawali pytania dotyczące kredytów hipotecznych oraz związanych z nimi zasad udzielania. Przechodząc z sali do Sali, dowiadywali się o zmodernizowanych zabezpieczeniach. Pracownik banku pokazał im również wrzutnię bankową i opowiedział do czego służy i jak działa. Poznali też charakterystyczne elementy do wykrywania fałszywych banknotów takie jak: znak wodny, nitka zabezpieczająca, recto – verso, pas opalizujący.
Na zakończenie spotkania odbył się konkurs dotyczący zdobytej wiedzy, w którym dzieci zmagały się z zadaniami tekstowymi, rebusami oraz układaniem haseł. Konkurs zakończył się testem sprawdzającym, który ostatecznie wygrała uczennica klasy czwartej Julia Konopka. W nagrodę otrzymała plecak oraz koszulkę z logo SKO. Wszyscy uczniowie otrzymali pamiątki oraz dla każdego coś słodkiego.
Była to pouczająca wycieczka z której uczniowie byli bardzo zadowoleni.