SPOTKANIA AUTORSKIE

 

ROK SZKOLNY 2018/2019

 

  

 

ROK SZKOLNY 2016/17

 

SPOTKANIE AUTORSKIE

Z PANEM STANISŁAWEM NEUMERTEM

 

4 stycznia 2017 r. mieliśmy zaszczyt gościć w bibliotece szkolnej poetę Stanisława Neumerta z Gulcza, który prywatnie jest dziadkiem uczennicy klasy II Klaudii Fąki. Pan Stanisław przybył do nas w towarzystwie swej córki, która uzupełniała opowiadane przez niego historie osobistymi komentarzami, pozwalając zebranym lepiej poznać twórcę.

Stanisław Neumert urodził się 5 maja 1939 r. w Gulczu w rodzinie chłopskiej. Studiował filologię polską na UAM w Poznaniu. W młodzieńczych latach zorganizował w Gulczu amatorski zespół teatralny. Jest członkiem Związku Literatów Polskich, Stowarzyszenia Autorów Polskich i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Debiutował w 1960 r. na łamach czasopisma „Orka”. W 1978 roku został laureatem literackiej nagrody im. Stanisława Piętaka. Jego wiersze zostały zebrane w 13 tomach poetyckich m.in. „Miejsce zmagań”, „Imię”, „Ujście”, „Źródła ziemi”, „Ku wzgórzom światła”, „Popychane wiatrem”, „Pora odlotów”, „Koń śpiewa rozwianą grzywą”, „Wszędzie jesteśmy w wierszach”, „Chitynowy pył”, „Że” i „Zameldowani na stałe” oraz publikowane na łamach antologii literackich. Przetłumaczone zostały również na język niemiecki.

            Pan Stanisław opowiedział nam o swoim życiu, pasji pisania oraz filozofii życiowej i licznych zainteresowaniach.  O tym, co Go inspirowało i nadal inspiruje do tworzenia. Przybliżył swój dorobek pisarsko-poetycki, cytując fragmenty napisanych przez siebie utworów. Informacje o wierszach okraszał licznymi anegdotami, które towarzyszyły ich powstawaniu. Dowiedzieliśmy się m. in. o znalezionych na strychu tomikach poezji, które stały się zalążkiem obranej drogi twórczej, o wewnętrznej potrzebie dzielenia się z innymi swymi odczuciami, o tym , iż zauważona w naturze scena, uchwycony moment –choćby odbicie światła w szkiełku leżącym w trawie czy śpiew skowronka stają się natchnieniem twórczym. Ale prócz chwil radosnych, w życiu autora pojawiały się też liczne problemy-choćby trudności w wydaniu zbioru opowiadań, który -już przygotowany do druku-nie ukazał się z powodu zmian polityczno-gospodarczych w kraju. 30 z nich wydrukowano później w tygodniku literackim.

Poznaliśmy także życie prywatne dziadka naszej koleżanki, który nieodmiennie od lat zamieszkuje wieś, wraz z synem prowadzi stuhektarowe gospodarstwo rolne, w którym hoduje owce, pszczoły i bydło rzeźne. W pracy często pomagali Mu koledzy-literaci, pojawiając się niespodziewanie i przywożąc ze sobą liczne książki. Wśród nazwisk twórców, którzy wywarli wpływ na pisarstwo pana Stanisława znalazły się takie sławy jak :Gałczyński, Przyboś, Jasturn, Staff.

Pod koniec spotkania gość odpowiadał na pytania uczniów, którzy poznali jeszcze, w jaki sposób Pan Stanisław ćwiczy pamięć, grając w szachy. Wspomniał przy tym, iż w turniejach szachowych zawsze zajmował II miejsce. Dzięki dociekliwości naszej koleżanki dowiedzieliśmy się, iż prócz poezji i pisarstwa Pan Neumert kolekcjonuje również kieraty z czasów niemieckich składające się na obraz ówczesnego przemysłu rolniczego. Zagłębiając się w historie rodzinne, przywołał obraz swojego dziadka, który sprzeciwił się oddawaniu ziemi Niemcom regulującym bieg rzeki Noteć, przez co akt notarialny stanowi, iż obecnie Pan Neumert jest jedynym chyba w kraju właścicielem ziemi leżącej na dnie rzeki.

Te i inne ciekawe historie opowiadane przez autora miały posłużyć młodemu pokoleniu jako wzór walki z przeciwnościami, którymi młodzi ludzie nie powinni się przejmować ani zrażać. Zaś filozofia, którą w życiu kieruje się nasz gość mówi, iż warto mieć w życiu cele i dążyć do ich realizacji.

 
 

SPOTKANIE AUTORSKIE

Z PANEM ŁUKASZEM WIERZBICKIM

 


W czwartym tygodniu Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole autora książek dla dzieci, redaktora, biografistę oraz podróżnika-pana Łukasza Wierzbickiego. Spod jego pióra wyszły takie publikacje jak: ,,Afryka Kazika’’, ,,Dziadek i niedźwiadek’’, ,,Wyprawa niesłychana Benedykta i Jana’’, „Wróżby dla Kuźmy” „Drzewo. Mity słowiańskie i inne opowieści” .

          Zainteresowania czytelnicze pana Łukasza ukształtowała biblioteka jego dziadka. Bohater spotkania swoją pierwszą „książkę obrazkową” stworzył w wieku 6 lat. Z wielką pasją opowiadał o swojej późniejszej fascynacji pionierem polskiego reportażu, pochodzącym z Boruszyna Kazimierzem Nowakiem, który jako pierwszy człowiek na świecie przebył samotnie kontynent afrykański. Podróżując, spisywał swoje wrażenia i obserwacje zarówno w formie notatek jak i listów do ukochanej żony Marysi. Ta historia, którą opowiedział panu Łukaszowi dziadek, zmieniła jego życie i stała się zarzewiem późniejszych podróży i tekstów. Dowiedzieliśmy się o zbieraniu materiałów do książki, przeczesywaniu bibliotecznych archiwów w poszukiwaniu reportaży, zdjęć i listów oraz o nawiązywaniu kontaktu z rodziną podróżnika i rodzinami osób, które 80 lat temu pomogły Nowakowi podczas afrykańskiej podróży. Efektem tych prac stała się publikacja ,,Rowerem i pieszo przez czarny ląd. Listy z podróży afrykańskiej z lat 1931-1936 Kazimierza Nowaka” oraz książka „Afryka Kazika”(przygody Kazimierza Nowaka w formie opowiadań dla dzieci). 

            Wykładowi towarzyszyła prezentacja multimedialna, która przeniosła nas na czarny ląd, ilustrowana archiwalnymi zdjęciami wykonanymi w latach 30 XX wieku , wzbogacona odgłosami zwierząt i fragmentami listów Kazimierza Nowaka czytanymi przez lektora oraz archiwalnym zapisem wypowiedzi Ryszarda Kapuścińskiego.           

  W drugiej części spotkania poznaliśmy losy Niedźwiadka Wojtka, który towarzyszył żołnierzom z Armii Andersa od kwietnia 1942 roku do listopada 1947. Pan Łukasz zaprezentował archiwalne zdjęcia oraz krótki film przedstawiający zabawę misia z żołnierzami. Opowieść o  tym niesamowitym zwierzaku została opisana przez niego w książce pt. „Dziadek Niedźwiadek. Historia prawdziwa".

      Kończąc spotkanie, autor zachęcał do zapoznania się z jego najnowszą książką pt. „Machiną przez Chiny” oraz do realizacji własnych planów bez względu na przeciwności. Spotkanie przesiąknięte od pierwszych chwil szczerą autentyczną miłością do książek i przygody wywarło na uczniach ogromne wrażenie. Po zakończeniu Pan Łukasz rozdawał jeszcze autografy i chętnie pozował do zdjęć.

  


SPOTKANIE AUTORSKIE Z PANIĄ KAROLINĄ KUBILUS

Karolina Kubilus

 

    Dnia 03.11 bieżącego roku odwiedziła nas bardzo miła osoba, pisarka - Pani Karolina Kubilus ze swoją przyjaciółką, która zawsze towarzyszy jej na spotkaniach autorskich. Wraz z Panią Dyrektor i kilkoma przedstawicielkami klas gimnazjum rozmawiała w szkolnej bibliotece.

   Na początku Pani Karolina opowiedziała o sobie kilka słów. Urodziła się 13 grudnia 1963 roku w Trzciance, gdzie mieszka do dziś. Studiowała filologię polską na UAM-ie w Poznaniu. Ukończyła również pedagogikę specjalną (tzw. oligofrenopedagogikę) na tej samej uczelni oraz zarządzanie oświatą w Koninie. Zawodowo, jak i uczuciowo od 24 lat związana jest z małą szkołą w Łomnicy. Jest tam dyrektorem. Ma dwóch synów - dużego Maćka i małego Kubę. Pisanie od zawsze było jej pasją, lecz początkowo pisała tylko „do szuflady". Dopiero z czasem zaczęła zdobywać nagrody i wyróżnienia w tym zakresie, m.in. za opowiadanie dla dzieci w konkursie Literackim im. Czesława Janczarskiego. Na coś „większego" zawsze brakowało jej czasu. Oświadczyła jednak, że mimo upływu lat nadal ma go bardzo mało. Bardzo lubi czytać książki, oglądać filmy i teatr, ale ceni również aktywność fizyczną. Interesuje się fotografią, słucha Cohena i Beatlesów. Jej pierwsza książka to „Serce nie słucha". Napisała też „Szczęście w kolorze burgunda” oraz „Jak zjeść słonia", książki głównie dla kobiet.

   Spotkanie bardzo nam się podobało. Pani Karolina zaraziła nas dobrą energią, a przede wszystkim zachęciła nas do czytania, może jeszcze nie Jej książek, ale na pewno do korzystania z dobrodziejstw literatury.

                                                                                                                                     Dominika Ślęga, kl.III A


Zapraszamy do galerii ;)

Spotkanie autorskie z Panią Karoliną Kubulis.

Wszelkie prawa zastrzeżone © Szkoła Podstawowa im. Leśników Polskich w Gębicach

Realizacja: Superszkolna.pl

Zaszyfrowany adres tej strony