SPOTKANIE Z ABSOLWENTKĄ-STUDENTKĄ MEDYCYNY ZUZANNĄ FRYSKA

 

7 lutego w ramach zajęć GDW klasy IIa i IIb spotkały się z absolwentką naszej szkoły, a obecnie studentką II roku Akademii Medycznej w Bydgoszczy -Zuzanną Fryska, która w bardzo ciekawy a jednocześnie niezwykle przystępny sposób przybliżyła nam swą drogę na bydgoską uczelnię, opisała znoje studiów medycznych, opowiedziała o trudach i radościach swojej edukacji i życiu studenckim.

 

Dowiedzieliśmy się, że same studia są długie i do łatwych nie należą, potrzebna jest na pewno spora dawka wytrwałości i prawdziwego pragnienia bycia lekarzem. Bez tego ostatniego można po prostu żałować tego wyboru. Nauka na uczelni wyższej znacząco różni się od tej w gimnazjum czy liceum i wymaga bardzo dobrego planowania swojej pracy oraz dodatkowych aktywności. Dlatego też trzeba znać swoje mocne i słabe strony. Zuza podkreśliła, iż teraz z perspektywy czasu inaczej pokierowałaby swoją nauką. Od najwcześniejszych lat warto się ukierunkować i dążyć do jak najwyższego wyniku z matury. Wybór szkoły medycznej wiąże się z dużą odpowiedzialnością-na wielu kierunkach uczymy się tylko po to, żeby zdać egzamin, ale nie na medycynie. Tu nasza wiedza może ocalić czyjeś życie.

 

Studia to także wyjątkowy czas, który możemy (a często wręcz powinniśmy) poświecić na swój rozwój. Przez te kilka lat mamy bowiem możliwość zdobycia umiejętności niezbędnych do przyszłej pracy. Jednak istotna jest nie tylko nauka. Studenci prowadzą bardzo aktywne życie towarzyskie, często korzystają z wyjazdów w ramach stypendium lub wymiany naukowej. Kariera medyczna wymaga nie tylko wiedzy, ale również wysokich umiejętności interpersonalnych.

 

Uprzedzając pytania gimnazjalistów, Zuza potwierdziła, iż już na pierwszym roku studenci medycyny i kierunków pokrewnych (farmacji, kosmetologii) mają zajęcia w prosektorium, jednak wbrew obiegowej opinii nie zaobserwowała przypadków omdleń czy zaburzeń gastrycznych.
 Ju Jitsu – przepis na niezwykłe hobby!

27 września uczniowie klasy IIIa i IIIb, w ramach spotkań z absolwentami naszej szkoły, gościli panią Joannę Kubat, która przybyła do Szkoły Podstawowej im. Leśników Polskich w Gębicach wraz z mężem, który jednocześnie jest jej trenerem. Mąż naszego gościa ma za sobą ponad dwudziestoletni staż w sportach walki, a szczególnie w Ju Jitsu i jest posiadaczem czarnego pasa. Pani Joanna opowiedziała o swojej przygodzie z Ju Jitsu, która mimo wszystko jest stosunkowo krótka, bo nasza bohaterka znajduje się na drugim etapie wtajemniczenia do tego sportu walki (a jest ich pięć) i posiada pas niebieski.

Gimnazjaliści mieli okazję zobaczyć sportowców w akcji, nauczyć się wiele chwytów, a także usłyszeć o najróżniejszych dźwigniach i sposobach atakowania czy bronienia. W tym sporcie walki nie ma żadnej przemocy, w przeciwieństwie do np. znanego wszystkim MMA, dlatego nie zabrakło ochotników, którzy postanowili stanąć naprzeciw pani Joanny czy jej męża i pomóc w zademonstrowaniu niektórych chwytów.

To spotkanie miało uświadomić uczniom nie tylko to, iż nauka sztuk walki przydaje się do samoobrony, ale przede wszystkim to, że warto jest mieć hobby.

Cieszymy się z wizyty pani Joanny Kabat i mamy nadzieję, że wpłynie ona na rozwój zainteresowań u młodzieży w naszej szkole.

 

 

 

 

 SPOTKANIE Z ABSOLWENTAMI

 

12.04.2017r. w Zespole Szkół w Gębicach mieliśmy okazję gościć absolwentów szkoły – panią Justynę Przybył i pana Adriana Gibasa. Podczas spotkania nasi goście dużo wspominali -  przybliżyli nam wygląd szkoły z czasów ich młodości, opowiedzieli o psikusach, które robili nauczycielom, jak i o samych nauczających, szczególnie tych, którzy najbardziej utkwili im w pamięci.  Policjanci, bo nimi są nasi goście, opowiedzieli również  o swojej pracy, którą wykonują na co dzień w służbie drugiemu człowiekowi. Wtajemniczyli nas w zakres swoich obowiązków,  których wypełnianie często jest bardzo niebezpieczne. Poznaliśmy historię kilku najciekawszych interwencji, w których mieli okazję uczestniczyć absolwenci naszej szkoły. Dzięki tej wizycie kolejny raz mieliśmy okazję poznać profesję i drogę życiową, którą być może ktoś z nas odważy się w przyszłości kroczyć.

 

              Mamy nadzieję, że to nie ostatnie  spotkanie ze stróżami prawa. Oby następne przebiegało w równie miłej, sympatycznej i przyjaznej atmosferze...  

 

Karolina Maćkowiak„Do sukcesu nie ma żadnej windy. Trzeba iść po schodach”

 

Tradycją naszej szkoły stały się spotkania z jej absolwentami. Gościem uczniów klasy III szkoły podstawowej była pani Dorota Skucińska, która ukończyła Publiczne Gimnazjum w Gębicach w roku 2007. Dobre wyniki w nauce i pracowitość naszego gościa zaowocowały ukończeniem dwóch wyższych uczelni: Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu i Wyższej Szkoły Zawodowej w Pile. Również rozliczne szkolenia i dodatkowe zajęcia pomogły pani Dorocie w karierze zawodowej i pozwoliły na objęcie ważnych funkcji w różnych komisjach organizowanych w strukturach Gminy Czarnków. Jako pedagog uczestniczy w wielu programach i przedsięwzięciach organizowanych dla dzieci zarówno w wieku przedszkolnym i szkolnym oraz dla młodzieży gimnazjalnej.

 

W czasie spotkania były wspomnienia, także wspólne zabawy, prezentacja zdjęć. Profesjonalizm, talent i umiejętności naszego gościa były dla nas inspirujące i uświadomiły nam, że nauka i pracowitość są elementami niezwykle ważnymi w życiu. Spotkania z takim ludźmi zawsze będą nas wzbogacać i rozwijać naszą wyobraźnię, a co chyba najistotniejsze - są istotnym elementem stymulującym do poznawania świata nauki oraz tego nas otaczającego.

 

 


„Kosmiczne” spotkanie z absolwentem.

Od kilku lat uczniowie Zespołu Szkół w Gębicach cyklicznie spotykają się z absolwentami swojej szkoły, by dowiedzieć się jak potoczyły się ich dalsze losy, jaką drogę życiową obrali, by poznać ich pasje i być może którąś się „zarazić”. Tym razem zaproszenie swoich młodszych kolegów z klasy Ib oraz ich wychowawczyni p. Arlety Mądrowskiej przyjął Sławomir Matz- obecnie uczeń ostatniej klasy technikum informatycznego w czarnkowskim Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. J. Nojego.

Na początku opowiedział o tym, czym w ogóle jest pasja oraz jakie bywają jej konsekwencje. Sam –interesując się astronomią i astrofotografią-wielokrotnie doświadczył niezrozumienia i izolacji, co nie tylko nie zraziło go do owej niezbyt wśród młodych ludzi popularnej dziedziny nauki, lecz wręcz przeciwnie- zmotywowało do niemal całkowitego oddania się jej zgłębianiu.

 A wszystko zaczęło się w dzieciństwie, gdy w wieku 7 lat Sławek znalazł w szafie rodziców atlas z rysunkiem układu słonecznego. Już wówczas nauczył się na pamięć wszystkich planet, a później wiedzę teoretyczną zaczął uzupełniać praktyczną obserwacją nieba, początkowo za pomocą amatorskiego teleskopu przypominającego bardziej lunetę. Niewyobrażalną dumą napełniło go wówczas zidentyfikowanie Saturna. Kolejnym krokiem było podjęcie współpracy dziennikarskiej z lokalnym tygodnikiem „Nadnoteckie Echa”, w którym prowadził rubrykę „Astronomia na wakacje” , a także założenie i prowadzenie bloga oraz fanpage na Facebooku, gdzie dzielił się swoją wiedzą z innymi pasjonatami kosmosu. To właśnie tam znalazła go redaktorka z „Rozmów          w toku” i zaprosiła do udziału w programie, w odcinku „To nie żadna farsa, ja lecę na Marsa”. 

Po emisji telewizyjnego talk-show z udziałem Sławka, wzrosło zainteresowanie jego osobą. Szkoła , do której obecnie uczęszcza, zaczęła wspierać wszelkie działania swojego uzdolnionego ucznia, objęła patronat nad jego publikacjami i zapewniła udział w drawskiej Wieczornicy ku pamięci patrona szkoły Józefa Noji, gdzie entuzjastycznie opowiadał o swojej pasji.

Kolejnym krokiem było wstąpienie w szeregi członków Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, udział w organizowanym w Warszawie Międzynarodowym Dniu Ziemi, nawiązanie kontaktu z dr fizyki, dziennikarzem naukowym Tomaszem Rożkiem prowadzącym w TVP program „Sonda 2”, który umożliwił Sławkowi obserwowanie pracy ekipy podczas realizacji programu oraz zaproszenie do kolacyjnej telewizji „Dobry wieczór Warszawo!”, gdzie udzielił wywiadu Michałowi Milowiczowi.

Podczas spotkania Sławek zaprezentował swoim młodszym kolegom mnóstwo ciekawostek związanych między innymi z astrofotografią, opowiedział o budowie teleskopu i swoich najbardziej zdumiewających obserwacjach czy też obiektach, jakie udało mu się utrwalić na zdjęciach (np. Galaktyka Andromedy, zorza polarna, popielate światło Księżyca ,plamy słoneczne, zaćmienie Słońca     i Księżyca, obłoki srebrzyste, tranzyt Merkurego, planety : Mars, Saturn, Gwiazdozbiór Oriona, Plejady, kometę Wenus).

Plany na przyszłość naszego gościa również związane są  z propagowaniem astronomii za pośrednictwem mediów, bowiem Sławek zamierza studiować dziennikarstwo. Mamy nadzieję i głęboko wierzymy, że uda mu się zrealizować wszystkie zamierzenia i serdecznie dziękujemy za pełną zaangażowania i pasji prelekcję i prezentację, w której uczestniczyliśmy z zapartym tchem. Być może to spotkanie stanie się motywacją do pielęgnowania i rozwijania zainteresowań przez uczniów naszej szkoły.

 


Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Postanowiliśmy ubrać naszą klasową choinkę, ale tylko w ozdoby zrobione własnoręcznie. Do pomocy zaprosiliśmy Panią Martę Wróbel, mamę naszej koleżanki Marysi. Pani Marta robi wyjątkowe i oryginalne ozdoby i nie tylko choinkowe. Mama Marysi najpierw opowiedziała nam, jak  można pięknie przyozdobić  choinkę. Rozmawialiśmy o ulubionych potrawach wigilijnych i oczywiście wymarzonych prezentach. Potem zabraliśmy się do pracy. Zrobiliśmy fantastyczne bombki z zużytych żarówek. Nasza choinka wygląda pięknie. Mama Marysi przyniosła pyszne cukiereczki, niestety, na choince  nie powiesiliśmy żadnego, bo wszystkie zjedliśmy. Zajęcia bardzo nam się podobały. Chcielibyśmy, aby się jeszcze kiedyś powtórzyły. Mamie Marysi bardzo dziękujemy.

Uczniowie klasy 2

 

 

 


„W życiu ważne jest, by robić to, co się lubi, do czego ma się powołanie” – spotkanie z absolwentem księdzem Pawłem Szkodą.

 

Jedną z tradycji w naszej szkole są spotkania z absolwentami różnych roczników. 21 lutego uczniowie klasy IIA wraz z wychowawczynią mieli okazję gościć absolwenta roku 2004 - księdza Pawła Szkodę.

 

Swoją wizytę ksiądz Paweł rozpoczął od zwiedzania szkoły – chciał przywołać wspomnienia, zobaczyć swoją dawną salę lekcyjną i jak później stwierdził – było to bardzo trudne, gdyż budynek gimnazjum, w którym on uczył się, całkowicie zmienił swój wygląd. Tam, gdzie była jego klasa, obecnie jest kuchnia! Księdzu Pawłowi trudno było odnaleźć dawne pomieszczenia, ale ogromne wrażenie zrobił na nim wystrój naszej szkoły, w której jest przestronnie i kolorowo.

 

Po powitaniu naszego gościa przez panią dyrektor Beatę Maszewską i wychowawczynię naszej klasy, panią Magdalenę Dudra, ksiądz Paweł opowiedział nam o swojej drodze do kapłaństwa. Mówił o czasach gimnazjalnych, zdawaniu matury, założeniu chóru parafialnego, latach spędzonych w seminarium oraz o pierwszych posługach jako duszpasterz. Swoje opowieści urozmaicał pokazem pięknych zdjęć. Prezentację naszego gościa uzupełniła nasza wychowawczyni, która stwierdziła, iż był znawcą licznych ciekawostek biologicznych, a polonistka pani Izabela Rybarczyk wspominała, że ksiądz Paweł jako gimnazjalista był niezastąpiony w recytacji utworów na akademiach i wykazywał się talentem teatralnym.

 

Przy aromatycznej herbatce, pysznym cieście, żartach i wspomnieniach czas spędzony z naszym gościem mijał szybko. Mamy nadzieję, że wizyta w naszej szkole była dla księdza Pawła po trosze przeniesieniem się w czasy jego gimnazjalnej nauki, czasem miłych wspomnień. Dziękujemy bardzo za to niezwykłe spotkanie.

 

Rozalia Sanocka

 

 

 


Zapatrzony w przyrodę,
szukający wytchnienia w drewnie,
przyjaciel niepełnosprawnych

      Najlepszym wsparciem dla uczącej się młodzieży w ich poszukiwaniu celowości nauki
i innych rozterkach szkolnych jest doświadczenie osób, które szkołę ukończyły. O ile przekazywanie własnego doświadczenia przez rodziców i nauczycieli nie wzbudza zbyt dużego zainteresowania wychowanków, o tyle słowa absolwentów, którzy ukończyli tę samą szkołę, trafiają celnie do ucznia.
      Z myślą o tym zaplanowaliśmy razem z naszą wychowawczynią spotkanie z panem Kamilem Szcześniakiem, który jest z wykształcenia pedagogiem. Na co dzień pan Kamil pracuje z osobami niepełnosprawnymi. W wolnych chwilach podróżuje, podgląda przyrodę oraz rzeźbi w drewnie.
Pan Kamil podzielił się swoimi wspomnieniami, refleksjami, rozterkami z czasów nauki w naszej szkole, na studiach i w pracy zawodowej. Nasz gość przygotował dla nas niespodziankę… pod jego czujnym okiem mogliśmy przygotować prezenty dla naszych Mam. Drewniana tabliczka z życzeniami będzie nam przypominała o spotkaniu jeszcze przez długi czas. Mamy nadzieję, iż wszystkie cenne uwagi staną się wskazówką i motywacją dla nas do jeszcze lepszego życia.
Dziękujemy Panu Kamilowi za spotkanie. 

Uczniowie klasy I a


W środę 25 maja 2016 roku odbyło się  spotkanie z absolwentem  naszej szkoły – panią Agnieszką Kuchta. Spotkanie było skierowane dla uczniów klasy II Szkoły Podstawowej. Pani Agnieszka jest znana uczniom naszej szkoły, ponieważ pracuje na stanowisku pedagoga szkolnego. Pani Pedagog przedstawiła nam historię swojego życia, opowiedziała jak wyglądała szkoła, gdy była uczennicą  oraz opowiedziała nam, na czym polega jej praca. Pedagog szkolny ma obowiązek diagnozowania indywidualnych potrzeb uczniów, wspierania ich rozwoju oraz reagowania w sytuacjach problemowych. Każdy uczeń zawsze może zwrócić się do Niej o pomoc lub poprosić o zwykłą rozmowę. Pani Agnieszka porozmawiała z nami na temat radzenia sobie z emocjami oraz musieliśmy wykonać zadanie, aby lepiej poznać siebie. Wypisywaliśmy swoje wady i zalety. Jak się okazało zadanie wcale nie było łatwe. Bardzo dziękujemy Pani Agnieszce za spotkanie i wiele cennych wskazówek, jak być lepszym uczniem i człowiekim.

 


 

W piątek 20 maja 2016 roku odbyło się  spotkanie z absolwentem  naszej szkoły – panem Danielem Rogoszem. Spotkanie było skierowane dla uczniów klasy II a. Pan Daniel przedstawił   nam krótko  historię swojego życia oraz udzielił kilka rad dotyczących wyboru szkoły ponadgimnazjalnej. Z rozmowy dowiedzieliśmy się o jego pasji – motocyklach  Spotkanie pokazało nam, że w życiu należy robić to, co się kocha, a nie to co trzeba robić z przymusu. Pan Daniel podzielił się swoimi cennymi uwagami, wspomnieniami, refleksjami, rozterkami z czasów nauki w naszej szkole i w w pracy zawodowej. Mamy nadzieję, iż jego refleksje i wskazówki staną się  motywacją dla uczniów i być może rozwiążą ich dylematy związane z wyborem drogi życiowej.


 


SPOTKANIE   Z ABSOLWENTEM   NASZEJ   SZKOŁY  PANIĄ  MAGDALENĄ  MENDYK

Dnia 19 lutego 2016 roku uczniowie klasy II B gimnazjum uczestniczyli w spotkaniu z absolwentem naszej szkoły-panią Magdaleną Mendyk. Pani Mendyk  pracuje na stanowisku skarbnika w Gminie Czarnków.
Podczas spotkania opowiadała uczniom o swojej drodze zawodowej,  o tym, jak osiągnęła obecny status. Pracując jako skarbnik, czyli główny księgowy, powołany przez Radę Gminy, wykonuje zadania z zakresu szeroko pojętej kontroli finansowej z prawem kontrasygnatytj. odmowy złożenia podpisu włącznie.
Kontroluje przepływ środków finansowych i wykonuje zadania z zakresu rachunkowości.
Jest to trudna i niezwykle odpowiedzialna  ale ciekawa praca w Urzędzie Gminy.
W trakcie spotkania odpowiadała na pytania uczniów dotyczące jej pracy.
Zachęcała gimnazjalistów do inwestowania w siebie, a przede wszystkim w naukę,
co niewątpliwie w przyszłości sprawi, że uzyskają dzięki temu satysfakcjonującą pracę.

 

 


Ratuje ludzkie życie  

Dnia 28 kwietnia 2014 roku uczniowie trzecich klas gimnazjum Zespołu Szkół          
w Gębicach  uczestniczyli w spotkaniu z absolwentem naszej szkoły-panem Stanisławem Jaroszem, który pracuje dziś u jednego z największych w Polsce dostawców usług medycznych- skandynawskiej grupie Falck Medycyna, prowadzącej działalność w dwóch obszarach: Ratownictwo i Opieka Medyczna.  W pierwszej części spotkania trzecioklasiści -stojący u progu życiowych wyborów-mieli możliwość przekonać się, jak trudną i mozolną drogę trzeba pokonać, by móc ratować ludzkie życie. Poznali arkana pracy ratownika medycznego oraz dyspozytora, obciążenia psychiczne i emocjonalne towarzyszące wykonywaniu tego zawodu oraz predyspozycje, które warunkują jego udźwignięcie. Bo choć, niewątpliwie, jest to jedna z najbardziej elitarnych i ważnych profesji, to nie każdy odnajdzie się w sytuacjach nieustannego obcowania z namacalną tragedią, często śmiercią drugiego człowieka.

 

            Pan Stasiu pokazał również zebranym podstawowe wyposażenie ratownika medycznego mieszczące się zarówno w służbowym stroju jak i we wnętrzu sporej torby, która skrywała między innymi zestaw podstawowy do resuscytacji i defibrylator.

 

            W drugiej części-warsztatowej- gimnazjaliści wzięli udział w krótkim szkoleniu
z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej Ratownik uczulił słuchaczy, że to od nich będzie zależeć czyjeś życie podczas akcji ratunkowej. Należy działać sprawnie, zachowując spokój i opanowanie.

 

            Na koniec wszyscy mogli zobaczyć, w co wyposażona jest karetka. Spore emocje wzbudził widok ampułek, strzykawek oraz sprzętu niezbędnego do ratowania życia. Ochotnicy pozwolili założyć sobie kołnierze ortopedyczne oraz skorzystali z możliwości ułożenia się na specjalistycznych noszach.

 

            Spotkanie było prowadzone bardzo profesjonalnie, wiedza praktyczna, przekazywana w ciekawy sposób, trafiała do uczniów . Dziękujemy panu Stasiowi za przekazane informacje i poświęcony czas.SPOTKANIE Z ABSOLWENTEM NASZEJ SZKOŁY

 

W piątek 13 grudnia br. swoją obecnością zaszczycił nas kolejny gość, absolwent naszej szkoły - Pan Adam Sikora, który obecnie pracuje w Komendzie Powiatowej Straży Pożarnej w Czarnkowie. Pan Adam opowiadał uczniom o swojej drodze zawodowej, wzlotach i porażkach oraz o tym, jak osiągnął obecny status.
Zachęcał młodych ludzi do inwestowania w siebie, a przede wszystkim w naukę języka obcego, co niewątpliwie zagwarantuje im w przyszłości satysfakcjonującą pracę.

 


 

 

 SPOTKANIE Z ABSOLWENTEM NASZEJ SZKOŁY

 Dla uczącej się młodzieży najlepszym wsparciem w ich poszukiwaniu celowości nauki i innych rozterkach szkolnych jest doświadczenie osób, które szkołę ukończyły. O ile przekazywanie własnego doświadczenia przez rodziców i nauczycieli nie wzbudza zbyt dużego zainteresowania wychowanków, o tyle słowa absolwentów  trafiają celniej do ucznia. Z myślą o tym zaplanowano w Zespole Szkół w Gębicach cykl spotkań z absolwentami, gdyż ich osiągnięcia, sukcesy, kariera i piastowane stanowiska są najlepszym drogowskazem dla uczącej się młodzieży. Chcemy, aby nasi absolwenci podzielili się swoimi cennymi uwagami, wspomnieniami, refleksjami, rozterkami z czasów nauki w naszej szkole, na studiach i w pracy zawodowej. Mamy nadzieję, iż ich refleksje i wskazówki staną się  motywacją dla uczniów i być może rozwiążą ich dylematy związane z wyborem drogi życiowej.

31 października swoją obecnością zaszczycił nas Zastępca Wójta Gminy Czarnków-Pan Edward Kulesza. Z wielkim sentymentem dzielił się swoimi wspomnieniami i podkreślił, iż wyniesione  z tej właśnie szkoły umiejętności oraz spory zasób wiedzy umożliwiły mu osiągnięcie życiowego sukcesu. Chętnie i wyczerpująco odpowiadał też na pytania uczniów.

Spotkania z absolwentami

Wszelkie prawa zastrzeżone © Szkoła Podstawowa im. Leśników Polskich w Gębicach

Realizacja: Superszkolna.pl

Zaszyfrowany adres tej strony