• „Szlachetne zdrowie,

 Nikt się nie dowie,

 Jako smakujesz, aż się zepsujesz.”

                             (Jan Kochanowski)
 

NASZA SZKOŁA NALEŻY DO
WOJEWÓDZKIEJ SIECI SZKÓL PROMUJĄCYCH ZDROWIE

13 GRUDNIA 2016 R. OTRZYMALIŚMY
CERTYFIKAT SZKOŁY PROMUJĄCEJ ZDROWIE

 

STANDARDY SZKOŁY PROMUJĄCEJ ZDROWIE

 

1. Koncepcja pracy szkoły, jej struktura i organizacja sprzyjają uczestnictwu społeczności szkolnej w realizacji działań w zakresie promocji zdrowia oraz skuteczności i długofalowości tych działań.

 

2. Klimat społeczny szkoły sprzyja zdrowiu i dobremu samopoczuciu uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz rodziców uczniów.

 

3. Szkoła realizuje edukację zdrowotną i program wychowawczo - profilaktyczny dla uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz dąży do poprawy skuteczności działań w tym zakresie.

 

4. Warunki oraz organizacja nauki i pracy sprzyjają zdrowiu i dobremu samopoczuciu uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz współpracy z rodzicami.

 

5.Autoewaluacja zostanie przeprowadzona według metod, technik i narzędzi badawczych obowiązujących w SzPZ.


 

Nasza szkoła od wielu już lat promuje zasady zdrowego stylu życia i podejmuje liczne działania z zakresu edukacji zdrowotnej prowadzone w ramach zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych. Realizujemy szereg przedsięwzięć propagujących zdrowy styl życia oraz podnoszących wiedzę i świadomość uczniów w tym zakresie. Uczestniczymy w wielu programach, projektach i kampaniach promujących zdrowy styl życia

 

W roku szkolnym 2018/ 2019 realizujemy szereg programów prozdrowotnych:

 

Lekki tornister;

- Nie pal przy mnie proszę;

- Znajdź właściwe rozwiązanie;

- Zdrowo jem, więcej wiem;

- Śniadanie daje moc;

- Żyj smacznie i zdrowo;

- Szkoła Przyjazna Rodzinie;

- "Hej słyszysz ???";

- "Program dla szkół";

- Pierwsza pomoc przedmedyczna;

- Program o zasadach zdrowego odżywiania;

- Bezpiecznie to wiedzieć i znać;
 

SZKOLNY ZESPÓŁ DO SPRAW PROMOCJI ZDROWIA

 

- KOORDYNATOR DO SPRAW PROMOCJI ZDROWIA:  mgr Jolanta Jur;

- ZESPÓŁ WSPIERAJĄCY:

nauczyciele:

mgr Magdalena Dudra,

mgr Paulina Stepka/Iwona Kalinowska,

mgr Katarzyna Grott,

mgr Dorota Zawadzka,

mgr Marek Tykfer;

mgr Agnieszka Kuchta

higienistka szkolna:

Pani Hanna Budek;

pracownicy obsługi i administracji:

Pani Alina Lewandowska,

Pan Stanisław Nowak,

Pani Bernadeta Chojnacka;

rodzice: Pani  Marta Wróbel, Pani Marika Dunal, ,

uczniowie:

Agnieszka Zawadzka, Martyna Majewska, Julia Wielgosz


WRZESIEŃ 2018

BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY


PAŹDZIERNIK 2018


1 PAŹDZIERNIKA 2018R. -
OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ TORNISTRA

W tym dniu w naszej szkole odbędzie się akcja ważenia tornistrów. Zostaną one zważone z pełnym wyposażeniem. Akcja ma na celu zapobieganie wadom postawy, które są skutkiem noszenia zbyt ciężkich tornistrów

Prawidłowa waga plecaka  to 10 %  wagi jej właściciela, zatem:

 

Jeśli ważysz:

To twój plecak nie powinien ważyć więcej niż:

20 kg

2 kg

30  kg

3 kg

40 kg

4 kg

50 kg

5 kg

 

 CZERWIEC 2018

 

Po dziesięciu miesiącach ciężkiej pracy i stresów nadchodzi tak wyczekiwany przez wszystkich uczniów czas – WAKACJE. Będzie to czas zabawy i nowych przeżyć. Korzystając z czasu wolnego nie zapominajcie jednak o Waszym bezpieczeństwie. Każdy z Was musi zwracać uwagę na różne zagrożenia podczas wakacyjnego wypoczynku, aby po jego zakończeniu pozostały tylko dobre wspomnienia.

PODCZAS POBYTU NAD WODĄ pamiętajcie, że najbezpieczniejsza kąpiel to ta w miejscach odpowiednio zorganizowanych i oznakowanych, będących pod nadzorem ratowników:

 • zawsze stosujcie się do regulaminu kąpieliska i poleceń ratowników, opiekuna obiektu;
 • bawiąc się w wodzie nie zakłócajcie wypoczynku i kąpieli innym, przede wszystkim nie krzyczcie, nie popychajcie innych;
 • nie wrzucajcie przedmiotów do wody; 
 • nigdy nie skaczcie do wody w miejscach nierozpoznanych;
 • nie pozostawiajcie na brzegu swoich rzeczy bez opieki. Jeśli są one cenne to oddajcie je lepiej do przechowalni lub pozostawcie w domu;
 •  
 • korzystając ze sprzętu pływającego zawsze sprawdzajcie jego sprawność i ubierajcie kamizelkę ratunkową.
 • nie pływajcie łódkami, kajakami, rowerami czy motorówkami zbyt blisko kąpiących się;
 • korzystając z materaca nie odpływajcie zbyt daleko od brzegu;

WYCHODZĄC Z DOMU

 • dokładnie zamykajcie drzwi i okna; 
 • informujcie pozostałych domowników czy znajomych gdzie wychodzicie, z kim i kiedy wrócicie;
 • jako trasę przemarszu wybierajcie miejsca dobrze oświetlone, ruchliwe unikając bezludnych skrótów;
 • ostrożnie podchodźcie do nowych znajomości - nie każdy może mieć dobre intencje;
 • unikajcie jeżdżenia autostopem;
 • nie podchodźcie za blisko jeśli ktoś z auta pyta Was o drogę; 

BĘDĄC W GÓRACH 

 • podczas wycieczek dostosujcie obuwie i ubiór do panujących warunków atmosferycznych zakładając, że pogoda może w każdej chwili się zmienić; 
 • słuchajcie prognoz pogodowych w radiu czy telewizji;
 • wychodząc ze schroniska na szlak, poinformujcie o tym jego pracowników podając planowaną trasę przemarszu i przybliżoną godzinę powrotu. Zgłoście swój powrót;
 • przed wyprawą zapoznajcie się z mapą terenu dobierając długość i trudność szlaku turystycznego do możliwości najsłabszych uczestników wycieczki;
 • w górach również bądźcie ostrożni w kontaktach z osobami obcymi;
 • jeśli macie ze sobą telefon komórkowy zaprogramujcie w nim numery najbliższych placówek GOPR;
 • zawsze zabierajcie ze sobą podstawowy sprzęt pierwszej pomocy, zwłaszcza do opatrywania ran i usztywniania złamanych czy zwichniętych kończyn, a także latarkę i gwizdek do sygnalizacji miejsca pobytu;
 • nie wspinajcie się po skałach bez asekuracji i odpowiedniego przygotowania ,a także sprzętu. Lepiej skorzystać z pomocy instruktora i w zaproponowanym przez niego terenie. 

 

 


MAJ 2018

 

TORNISTER PAKUJĘ Z ROZMYSŁEM 

PROBLEM WAGI CIĘŻKIEJ – 

CZYLI ILE WAŻY TORNISTER/PLECAK UCZNIA
SZKOŁY  PODSTAWOWEJ IM. LEŚNIKÓW POLSKICH W GĘBICACH

 

W ramach akcji promocji zdrowia w dniu 11 maj 2018 r. odbyła się kolejna akcja ważenia tornistrów (plecaków). Badania polegały na zważeniu plecaków/tornistrów z pełnym wyposażeniem.   Po raz kolejny badanie wykazało, że najwięcej podręczników i zeszytów znajduje się w plecakach uczniów klas I i III. 

Ciężar szkolnego plecaka nie może przekraczać 10% wagi ciała dziecka, o ile uczeń ma ukończyć szkołę bez poważnych wad kręgosłupa i stawów. Dopiero uczeń 13-letni może dźwigać ciężar stanowiący 15% wagi ciała.  Jeśli plecak zwisa z pleców i dziecko się pochyla, waga plecaka odczuwana przez organizm wzrasta o 60%. Jeśli plecak ma kółka - wymusza skrzywienie ciała i nierównomierne obciążenie kręgosłupa.

 

KILKA RAD DLA RODZICÓW CO ROBIĆ, ABY TORNISTRY,
PLECAKI DZIECI BYŁY LŻEJSZE

 

 • Przy zakupie tornistra bierz pod uwagę nie tylko wygląd, ale również jego ciężar. Są tornistry/plecaki, które bez zawartości są już zbyt dużym obciążeniem dla dziecka.
 • Skontroluj szelki tornistra/plecaka, które powinny być mocne, szerokie i regulowane.
 • Tornister/plecak powinien być dobrze usztywniony i odpowiednio wyprofilowany.
 • Zeszyty powinny być w cienkich okładkach.
 • Jeżeli to możliwe, należy zamieniać zeszyty grube na cieńsze.
 • Należy prowadzić systematyczną kontrolę tego, co dziecko pakuje do tornistra/ plecaka – czy nie zabiera ze sobą zbędnych przedmiotów, materiałów.
 • Proponujemy dziecku lżejsze, a do tego bezpieczniejsze napoje
  w plastikowych butelkach.

 

RODZICU!   

NIECH KONTROLA TORNISTRÓW/PLECAKÓW NASZYCH DZIECI 

STANIE SIĘ CODZIENNYM NAWYKIEM


 


KWIECIEŃ 2018

SZKOLNY TURNIEJ WIEDZY O ZDROWIU

"WYĆWICZYĆ ZDROWIE"

 

Dzień 11 kwietnia był dniem wyjątkowym w naszej szkole. Wszyscy uczniowie wzięli udział w szkolnym turnieju wiedzy o zdrowiu. Zmierzyli się z różnymi zadaniami. Część z nich przygotowywali już dużo wcześniej m.in. okrzyk i gest radości promujący zdrowy styl życia, plakat oraz układ taneczny. Wszyscy z niecierpliwością czekali na zadania, które mieli wykonać. Na początek wybrani przedstawiciele z każdej klasy musieli za pomocą zmysłu dotyku rozpoznać przedmiot, związany z dbaniem o higienę. Prawie wszyscy świetnie poradzili sobie z tym zadaniem. Kolejne zadanie, z jakim musieli zmierzyć się uczniowie to „zdrowe kalambury”. Przedstawiciel klasy losował hasło, które za pomocą gestów, musiał przekazać swojej drużynie. Nie wszystkim udało się zdobyć punkty za tę konkurencję. W zadaniu trzecim - zabawa ruchowa ze skakanką, widać było największe różnice pomiędzy uczniami poszczególnych klas. Najlepiej wypadła klasa 3b gimnazjum. To właśnie ich przedstawiciel wykonał największą ilość skoków w ciągu 1 minuty, zdobywając tym samym 11 punktów. Ostatnie zadanie to „sportowe puzzle”. Drużyny mogły zdobyć 3 punkty za poprawne ułożenie puzzli, podanie imienia i nazwiska sportowca oraz dyscyplinę sportu, którą uprawia.

 

Jury turnieju w składzie: p. Beata Maszewska, p. Bożena Wolniewicz, p. Hanna Budek, p. Janusz Wielgosz, p. Marcin Filoda miało trudne zadanie. Oceny były zróżnicowane. Ostatecznie zwyciężyła klasa IV, której serdecznie gratulujemy! Wielkie brawa należą się jednak uczniom wszystkich klas!

BEZPIECZNE SPOTKANIE

 

10 kwietnia 2018r. najmłodszych uczniów szkoły odwiedził niezwykły gość. Była to pani Justyna Przybył z Komendy Powiatowej Policji w Czarnkowie. W związku z piękną pogodą, jaką mamy za oknami i tym, że coraz więcej czasu spędzamy na dworze, pani Justyna mówiła dzieciom o bezpieczeństwie na drogach. Uczniowie przypomnieli sobie bezpieczną pozycję, którą należy przyjąć, kiedy chciałby zaatakować ich pies. Wszyscy pochwalili się znajomością numerów alarmowych i sytuacji, w jakich powinni z nich korzystać. Pani Justynie dziękujemy za cenne informacje.


MARZEC 2018 

„Cała Polska mówi: aaa”

20 marca 2018r.

 

20 marca obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej mający przypominać społeczeństwu o znaczeniu higieny jamy ustnej.

Tego dnia odbyło się w naszej szkole spotkanie ze stomatologiem panem doktorem Wojciechem Pawłowskim, który w bardzo przystępny sposób omówił zasady higieny jamy ustnej oraz zachęcił do dbania o zdrowie.

 Dlaczego tak ważne jest zdrowie naszych zębów i jamy ustnej? Ludzkie ciało stanowi integralną całość, a stany chorobowe poszczególnych organów wpływają na zdrowie innych części ciała – dlatego istotnym jest utrzymywać w zdrowiu jamę ustną, która jest bramą otwierającą drogę do dalszych struktur ustroju. Zatem wszystkie zmiany chorobowe, które występują w jamie ustnej, o ile nie są leczone, mogą prowadzić do rozwoju poważnych schorzeń ogólnoustrojowych.

Pan Doktor podkreślał również, iż na nasze zdrowie duży wpływ ma to, co jemy, jaką dietę stosujemy. W naszym jadłospisie powinny znaleźć się produkty bogate w witaminy D i C, białko, a cukru i nadmiaru soli należy unikać. Na zakończenie spotkania pan Wojciech Pawłowski obdarował każdego ucznia pastą do zębów. Bardzo dziękujemy Panu Doktorowi za miłe spotkanie.

 

 

ZADBAJ O SWOJE PIERSI, BADAJ SIĘ!

Dnia 9 marca 2018r. wśród dziewcząt klasy VII B   dbyła się pogadanka na temat profilaktyki nowotworowej piersi, którą poprowadziła pielgniarka szkolna p. H. Budek. Spotkanie miało na celu udowodnić i przekonać dziewczęta do pamiętania o regularnych badaniach w związku z tym, że niewiele z nich zdaje sobie  sprawę, że niebadane piersi mogą okazać się miejscem nowotworu. Korzystając z modelu piersi do samokontroli, dziewczęta mogły samodzielnie wykonać badanie piersi oraz miały możliwość wykrycia guzków znajdujących się w obrębie piersi. Bardzo dziękujemy p. H. Budek za ciekawe i pouczajace spotkanie.


 

BEZPIECZEŃSTWO W CYBERPRZESTRZENI 

W środę 7 marca 2018r. odbyło się spotkanie z pedagogiem Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Czarnkowie panią Agnieszką Raczewską. W zajęciach uczestniczyli uczniowie klasy V i VI. Na początku spotkania pani Agnieszka poprosiła, abyśmy powiedzieli coś o sobie,
a następna osoba, która siedziała obok, miała przedstawić poprzednią i powiedzieć chociaż jedną rzecz, jaką lubi robić poprzednik. Uczeń siedzący na końcu miał najtrudniejsze zadanie, ponieważ musiał przedstawić wszystkie osoby od początku, zapamiętując chociaż jedną rzecz, jaką lubi robić dana osoba. Po tym ćwiczeniu pani Agnieszka rozpoczęła dyskusję nt. „hejtu”. Zadawała liczne pytania: ,,Z czym kojarzy Ci się / jaką reakcję wywołuje u ciebie słowo HEJT?', „Gdzie najczęściej można spotkać się z „hejtem”? Padały różne odpowiedzi i wszystkie były trafne. Następnie pani Raczewska pokazała nam film, opowiadający o dziewczynie, która spotkała się z chłopcem, mimo że go osobiście nie znała. Młodzi ludzie bardzo się polubili, jednak później okazało się, że zanim się poznali chłopiec „hejtował” profil obecnej już koleżanki na portalu społecznościowym, Choć jej w ogóle nie znał. Na zakończenie prowadząca zapytała, czy my również doświadczyliśmy „hejtu” i jakie odczucia nam wtedy towarzyszyły. 

To spotkanie wiele nas nauczyło i uświadomiło, jak wielką krzywdę można wyrządzić drugiemu człowiekowi obrażając go poprzez cyberprzestrzeń.

 

WYCHODZĄC Z DOMU

 

 

 

 • dokładnie zamykajcie drzwi i okna; 
 • informujcie pozostałych domowników czy znajomych gdzie wychodzicie, z kim i kiedy wrócicie;
 • jako trasę przemarszu wybierajcie miejsca dobrze oświetlone, ruchliwe unikając bezludnych skrótów;
 • ostrożnie podchodźcie do nowych znajomości - nie każdy może mieć dobre intencje;
 • unikajcie jeżdżenia autostopem;
 • nie podchodźcie za blisko jeśli ktoś z auta pyta Was o drogę; 
 • rozważcie czy atrakcyjny strój nie będzie prowokował do napadu


 

LUTY 2018

 

"BEZPIECZNE FERIE"

 

Już niebawem rozpoczną się ferie zimowe. Będą czasem odpoczynku i zabawy. Ale zanim to nastąpi musimy pamiętać o zasadach bezpiecznego spędzania zimowej przerwy. Dnia 8 lutego 2018r.  przedstawiciele z policji, straży pożarnej, Urzędu Gminy Czarnków przeprowadzili w naszej szkole pogadankę nt. bezpieczeństwa podczas ferii zimowych. Podczas spotkań omówiono zasady bezpieczeństwa podczas zabaw zimowych jak również zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Omówione zostały również zasady zachowania się w domu podczas nieobecności rodziców. Pan leśniczy Marcin Filoda omówił zasady bezpiecznego poruszania się po lesie. Podczas spotkania rozdano dzieciom kamizelki oraz opaski odblaskowe dzięki którym będą widoczni na drodze.

 

STYCZEŃ 2018

ODBLASKOWE BEZPIECZEŃSTWO

 

Czwartek 19 stycznia 2018 r. obfitował w niespodzianki dla najmłodszych.

Tego dnia gościem pierwszoklasistów był pan Edward Jędraszczak z Wojewódzkiego Ruchu Drogowego w Pile. Podczas spotkania przedstawiciel WORD, by podkreślić ważność zachowania bezpieczeństwa w każdej sytuacji, przedstawił najmłodszym uczniom wiele historyjek związanych z zimową aurą oraz konkretnych sytuacji w ruchu ulicznym. Prelegent, aktywizując dzieci, diagnozował ich sposób zachowania na drodze. Powiedział o wielkim znaczeniu gadżetów odblaskowych. Pokazał uczniom i nauczycielom na symulatorze, co widzi kierowca, jeśli ktoś ma element pokryty farbą odblaskową i czy można zauważyć kogoś, kto nie posiada odblasków.

Pan Edward Jędraszczak przekazując upominki, apelował o ich noszenie i wskazywał, gdzie najlepiej umieszczać i jak nosić tego typu gadżety. Wychowawczyni klasy, korzystając z chwili przerwy, poprzyczepiała wszystkim dzieciom do plecaków po dwa odblaski. Uczniowie zdecydowanym głosem, zapewnili gościa o tym, że wszystkie prezenty odblaskowe będą nosić, bowiem od tego zależy ich bezpieczeństwo.
Bardzo dziękujemy za upominki i przekazanie istotnych wskazówek w zakresie bezpieczeństwa w szerokim zakresie.

 

NIE PODDAJ SIĘ GRYPIE

 

 

GRUDZIEŃ 2017

SPOTKANIE ZE PRZEDSTAWICIELEM PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ
W CZARNKOWIE

We wtorek 19 grudnia 2017 r. naszą szkołę odwiedził przedstawiciel Powiatowej Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Czarnkowie mł. bryg. Tomasz Cybulski. Nasz gość przekazał nam cenne informacje dotyczące bezpieczeństwa podczas zimowej przerwy świątecznej. Dowiedzieliśmy się, czym jest czad i ile szkód może nam wyrządzić oraz w jaki sposób możemy zapobiec zatruciom tlenkiem węgla, czyli czadem. Młodszy brygadier poinformował nas, jakie zagrożenie stwarza niesprawne oświetlenie na choince. Nie powinniśmy też zostawiać zapalonych światełek w nocy, ponieważ grozi to spłonięciem choinki, a co za tym idzie całego naszego dobytku. Pogoda może nas zachęcać do wchodzenia na pokryte lodem stawy, jednak pan Tomasz przestrzegł nas przed tym oraz wyjaśnił, w jaki sposób możemy pomóc osobie zagrożonej i jak samemu reagować. Spotkanie było bardzo pouczające.


"HEJTOWANIE"-NIEGODNE ZACHOWANIE

13 grudnia 2017r. w Szkole Podstawowej im. Leśników Polskich w Gębicach odbyło się spotkanie z panią Moniką Wesołek- Wolską - dyrektorem Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Czarnkowie, w którym uczestniczyli uczniowie klas siódmych. Tematem prelekcji pani Moniki był „hejt”, czyli obrażanie w sieci. Po wykładzie uczniowie wzięli udział w kilku zadaniach warsztatowych, które pokazały aktualność i ważność poruszanych kwestii. Na zakończenie pani dyrektor PPP w Czarnkowie podała nam kilka cennych wskazówek, dotyczących postępowania w przypadku, gdy staniemy się ofiarami „hejtu”.

 

Agata Korzen

Wszelkie prawa zastrzeżone © Szkoła Podstawowa im. Leśników Polskich w Gębicach

Realizacja: Superszkolna.pl

Zaszyfrowany adres tej strony