Od listopada 2017 w naszej szkole realizujemy nowy projekt edukacyjny „Tradycyjny sad”. Grupa uczniów z klas II i III gimnazjum bierze udział w ogólnopolskim przedsięwzięciu, którego celem jest prowadzenie sadu z tradycyjnymi odmianami drzew. Dzięki nim przy szkole powstanie sad, który będzie służył uczniom i całej społeczności lokalnej.

Patronat honorowy nad projektem objęli: Minister Edukacji Narodowej; Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi; Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach; Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym i Zrównoważonym Rozwojem Uniwersytetu Warszawskiego.


ZESPÓŁ "WESOŁE JABŁUSZKA"

 

LIDER ZESPOŁU - JAKUB SZCZEŚNIAK 

CZŁONKOWIE: 

KAROLINA MAĆKOWIAK

JAKUB RYBARCZYK

HUBERT MOLSKI

JULIA SZCZERBA

MATEUSZ SPYCHAŁA

PIOTR RYCHLEWSKI

ZUZANNA CIEŚLIK

ANNA KOZŁOWSKA

JULIA WIELGOSZ

OPIEKUNOWIE: p. Magdalena Dudra, p. Jolanta JurNASZE LOGO

SPOTKANIE ZESPOŁU

 • Dnia 27 października 2017r. odbyło się pierwsze spotkanie organizacyjne, na którym zapoznaliśmy się z zasadami projektu oraz ustaliliśmy wspólny plan działania na najbliższy czas.
  Nasz zespół przyjął nazwę „ Wesołe jabłuszka”, ponieważ jesteśmy pozytywnie nastawieni do celów , które sobie sami wyznaczyliśmy i chcemy je zrealizować . Aby nasza praca była sprawna i efektowna podzieliliśmy się zadaniami. Skład naszego zespołu oraz rola każdego z uczestników:
 • Jakub Szcześniak – LIDER ZESPOŁU, stworzenie loga grupy
 • Karolina Maćkowiak – CZŁONEK ZESPOŁU, pisanie raportów
 • Anna Kozłowska  - CZŁONEK ZESPOŁU, pisanie raportów
 • Zuzanna Cieślik - CZŁONEK ZESPOŁU, prowadzenie księgi sadu
 • Julia Szczerba  - CZŁONEK ZESPOŁU, prowadzenie księgi sadu 
 • Julia Wielgosz - CZŁONEK ZESPOŁU, prowadzenie księgi sadu 
 • Mateusz Spychała - CZŁONEK ZESPOŁU, plan sadu, wstępny kosztorys
 • Jakub Rybarczyk- CZŁONEK ZESPOŁU, stworzenie i prowadzenie strony na Facebooku
 • Piotr Rychlewski - CZŁONEK ZESPOŁU, tworzenie prezentacji
 • Hubert Molski - CZŁONEK ZESPOŁU, plan sadu, wstępny kosztorys pozyskiwanie informacji.

 WYBIERAMY TEREN NA MINI SAD

POMIARY TERENU


KOLEJNE SPOTKANIE ZESPOŁU

Drugie spotkanie organizacyjne odbyło się 23 listopada 2017r. Podczas spotkania stworzyliśmy plan mini sadu oraz dopracowaliśmy wygląd naszego loga. Czas upłynął  nam bardzo szybko, ponieważ przyjemnie pracowało nam się w takiej atmosferze, w której mogliśmy wymienić się opiniami na temat tradycyjnego sadu

 

 

"TRADYCYJNY SAD”- SPOTKANIE Z PANEM MARIANEM MOLSKIM

29 listopada 2017 r. do naszej szkoły zaprosiliśmy pana Mariana Molskiego - sadownika, który będzie wspierał nas w działaniach związanych z uprawą sadu. Podczas spotkania zdobyliśmy wiedzę na temat uprawy sadu metodą naturalną. Z prelekcji doświadczonego sadownika i miłośnika przyrody dowiedzieliśmy się więcej o tradycyjnych odmianach jabłoni i gruszy. Wspólnie z p. M. Molskim udaliśmy się w miejsce, gdzie w przyszłości posadzimy swój mini sad. Tam, razem z sadownikiem, rozplanowaliśmy uprawę sadu i zrobiliśmy pamiątkową fotografię.

Teraz przed uczniami biorącymi udział w projekcie „Tradycyjny sad” bardzo ważne zadanie - poszukujemy starych drzew jabłoni i grusz, które posadzone były przed rokiem 1960. Jeżeli w Waszym ogrodzie takie rosną, to prosimy o kontakt i będziemy wdzięczni za zdjęcie takiego drzewa i kilka informacji o jego rodowodzie.

 


PROMOCJA PROJEKTU

Dnia 6 grudnia 2017 roku odbył się w naszej szkole apel wychowawczy. Podczas apelu został przedstawiony projekt "Tradycyjny Sad". Cała społeczność szkolna (200 osób - uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły)dowiedziała się o inicjatywie powołania zespołu, który podejmie się zadania stworzenia mini sadu składającego się z roślin sadowniczych tradycyjnych odmian. Pani dyrektor Beata Maszewska przedstawiła nasz zespół, jego logo oraz opiekunów. Apel wzbogaciła prezentacja przedstawiająca założenia projektu i nasze dotychczasowe działania. 

 


"KUSZENIE STARYM JABŁKIEM” - zajecia dotyczace restytucji starych odmian drzew owocowych


 

 


W POSZUKIWANIU INFORMACJI NA TEMAT TRADYCYJNYCH ODMIAN DRZEW OWOCOWYCH ORAZ UPRAWY ROŚLIN METODĄ EKOLOGICZNĄ

 

Wszelkie prawa zastrzeżone © Szkoła Podstawowa im. Leśników Polskich w Gębicach

Realizacja: Superszkolna.pl

Zaszyfrowany adres tej strony